A BAT bejelenti, hogy a szakpolitikai szakértők 70%-a továbbra is tévesen azonosítja a nikotint a dohányzással kapcsolatos megbetegedések elsődleges okaként
A BAT bejelenti, hogy a szakpolitikai szakértők 70%-a továbbra is tévesen azonosítja a nikotint a dohányzással kapcsolatos megbetegedések elsődleges okaként
- A 450 szakpolitikai szakértő bevonásával végzett többpiaci felmérés1 azt mutatja, hogy a szakértők továbbra is úgy vélik, hogy a nikotin a dohányzással összefüggő megbetegedések elsődleges oka, annak ellenére, hogy egyre több bizonyíték van az ellenkezőjére
- A 2024-ben és 2025-ben 15 különböző piacon végzett kutatás rávilágít a szabályozási akadályok és az orvosi iránymutatás hiánya miatt kialakult regionális különbségekre a nikotin kockázatértékelésében
- Adatok kerültek napvilágra az idei brüsszeli Globális Dohány- és Nikotinfórum (GTNF) kezdete előtt, amelyen Kingsley Wheaton, a BAT vezérigazgatója várhatóan felszólal majd
LONDON--(BUSINESS WIRE)--A BAT bejelentette, hogy egy 15 különböző terület szakpolitikai szakértőinek új, több piacra kiterjedő felmérése feltárta, hogy továbbra is fennáll a nikotin egészségügyi kockázataival kapcsolatos téves felfogás, annak ellenére, hogy egyre nagyobb a tudományos konszenzus arról, hogy nem a nikotin a dohányzással összefüggő megbetegségek elsődleges oka, és hogy a hagyományos cigaretták füstmentes alternatíváinak elérhetősége egyre növekszik.
A British American Tobacco (BAT) megbízásából készült és az idei GTNF brüsszeli fórum kezdete előtt közzétett felmérésből az derül ki, hogy tízből hét szakpolitikai szakértő továbbra is tévesen úgy ítéli meg, hogy a nikotin a dohányzással összefüggő megbetegedések fő oka.
Emellett a kutatás – amelyben három csoport (nikotinfogyasztók2 ; szakpolitikai szakértők és egészségügyi szakemberek3 ) vettek részt 2024-ben és 2025-ben – azt is megállapította, hogy míg az egészségügyi szakemberek fele hetente megvitatta betegeivel a cigaretta füstmentes alternatíváit, mindössze 21%-uk érzi magát elég tájékozottnak ahhoz, hogy ajánlja is őket.
Kingsley Wheaton, a BAT vállalati igazgatója elmondta:
„Ez a felmérés megmutatta, hogy bár a változás lehetséges, nem magától értetődő. Zöld utat látunk a fejlődésben, különösen ott, ahol új termékinnovációkat indítottunk el, és a tiszta, tudományosan megalapozott kommunikációba fektettünk be. Az adatok azonban arra is rávilágítanak, hogy tovább kell mennünk, gyorsabban kell haladnunk, és a döntéshozókat a füstmentes termékekkel kapcsolatos legújabb tudományos bizonyítékokkal kell felvérteznünk.”
„Továbbra is elkötelezettek vagyunk a közegészségügyi hatóságokkal, a szabályozókkal és a tudósokkal való együttműködés iránt, hogy biztosítsuk a pontos információkat a fogyasztók számára.”
A BAT nevében egy harmadik fél által végzett kutatás javulásra utaló jeleket mutatott4 a füstmentes termékek, különösen a vape termékek megítélése terén a nikotinfogyasztók körében.
Főbb kulcspiaci5 megállapítások:
- A nikotin téves megítélése a leggyakoribb6 a szakpolitikai szakértők körében, 70%-uk továbbra is tévesen elsősorban a nikotinnak tulajdonítja a dohányzással összefüggő megbetegedéseket.
- Az egészségügyi szakemberek 50%-a hetente megvitatja a cigaretta füstmentes alternatíváit, mégis csak 21%-uk érzi magát elég tájékozottnak ahhoz, hogy ajánlja is őket.
- Az egészségügyi szakemberek több mint 75%-a bízik a dohányzás ártalmainak csökkentésével (THR) kapcsolatos tudományos és közegészségügyi üzenetekben, azonban a THR-tudatosságuk alacsony: csupán mintegy 20%-uk érzi magát tájékozottnak, ismeri a vonatkozó tudományos szakirodalmat, vagy képes időt szánni a THR-rel kapcsolatos további tájékozódásra.
- A szakpolitikai szakértők 65%-a támogatja a cigarettával egyenértékű vagy szigorúbb szabályozást a füstmentes termékek esetében, amelyek ellentmondanak a THR céljainak.
- A csoportokon (kohorsz) belül az orális nikotintasakok rendelkeznek a legkedvezőbb percepcióval, amelyet a vape és hevített termékek követnek.
Főbb regionális megállapítások:
- Japán és Pakisztán: A javulás jeleit mutatják4 a nikotintasakok ártalmatlanságának észlelése terén az egészségügyi szakemberek és a politikai szakértők körében.
- Ausztrália és Új-Zéland: Irányított negatív trend4 az egészségügyi szakemberek körében a vape termékek THR-érzékelése terén, amely a potenciálisan szigorúbb szabályozással függ össze.
- Svédország: A kategória szakpolitikai szakértőinek, egészségügyi szakembereinek és aktív felhasználóinak mintegy 80%-a7 kedvezően vélekedik az orális nikotintasakokról a THR-t illetően.
- Franciaország: Az egészségügyi szakemberek 89%-a úgy véli, hogy a vape termékek potenciálisan kevésbé károsak, mint a cigaretták.
- Egyesült Királyság: A dohányosok több mint 60%-a8 úgy vélekedik, hogy az orális nikotintasakok kevésbé károsak, mint a cigaretták.
- USA, Franciaország és Egyesült Királyság: A mért piacokon a szakpolitikai szakértők körében a legmagasabb a nikotin egészségügyi hatásával kapcsolatos félreértések aránya (>85%).
A felmérésről
A dohányzás okozta ártalmak csökkentésével kapcsolatos felmérés (Tobacco Harm Reduction / THR) egy véleménykutatás, amelyet a BAT megbízásából 2024-ben és 2025-ben egy független piackutató cég, a Kantar végzett, különböző kategóriákba tartozó válaszadók véleménye alapján, beleértve a nikotinfogyasztókat (n=6000), a szakpolitikai szakértőket (n+450) és az egészségügyi szakembereket (n+600). A felmérést a következő 15 piacon végezték el: Ausztrália, USA, Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Románia, Svédország, Brazília, Japán, Dél-Korea, Pakisztán és Új-Zéland.
A BAT a tudományos szakirodalom nézeteit alkalmazta a THR-felmérés eredményeire, hogy következtetéseket vonjon le a felmérésben résztvevők THR-rel kapcsolatos általános tudásáról és ismereteiről. Ez a kutatás a BAT az irányú elkötelezettségét tükrözi, hogy csökkentse üzleti tevékenységének egészségügyi hatásait, valamint előmozdítsa a közegészségügyi hatóságokkal, szabályozó hatóságokkal és tudósokkal folytatott tudományos alapú párbeszédet a dohányzás okozta ártalmak csökkentéséről.
Amit a BAT-ról tudni érdemes...
A BAT a világ egyik vezető, többkategóriás fogyasztási cikkeket gyártó vállalata. Világszínvonalú tudományos, kutatási és fejlesztési eredményeinkre alapozva célunk egy jobb holnap megteremtése (A Better Tomorrow™) egy füstmentes világ építésével.
Ennek elérésében központi szerepet játszik a dohányzás okozta ártalomcsökkentés (THR) koncepciója – a dohányosok átállása a cigarettáról a csökkentett kockázatú füstmentes dohány- és nikotintermékekre. Ezt részletesebben az Omni™ ismerteti, amely egy bizonyítékokon alapuló kiáltvány a változásért, és amely rögzíti a BAT elkötelezettségét, illetve a THR terén elért előrelépését.
A BAT több mint 48 000 embert foglalkoztat, és 2024-ben 25,9 milliárd font árbevételt ért el, a korrigált üzemi nyereség pedig 11,9 milliárd fontot tett ki.
A BAT célja, hogy füstmentes termékeinek 2030-ra 50 millió felnőtt fogyasztója legyen, és 2035-re árbevételének 50%-át ezek a termékek tegyék ki. A jelenlegi 30,5 millió felhasználójával – beleértve a Vuse vape márkát, a glo hevített termékeket és a modern, orális (nikotintasakos) Velo márkát – a BAT új kategóriájú bevételei 2024-re elérték a 3,4 milliárd fontot, a jövedelmezőség terén pedig jelentős javulás érzékelhető.
A BAT továbbra is arra törekszik, hogy csökkentse a szűz nyersanyagok felhasználását, fejlessze a működési területein élő közösségeket, és 2050-re a teljes értékláncában a nettó nulla kibocsátás elérésére törekedjen. A BAT „tripla A” minősítést kapott a CDP-től a 2024-es klímaváltozással, vízbiztonsággal és erdőkkel kapcsolatos közzétételeiért; a közelmúltban egymást követő öt éven át pedig elnyerte a Financial Times klímavezető címét.
Előretekintő nyilatkozatok
A jelen sajtóközleményben tett bizonyos kijelentések az 1995. évi amerikai értékpapírokkal kapcsolatos magánjogi perek reformjáról szóló törvény „biztonságos kikötő” rendelkezései értelmében előretekintő nyilatkozatoknak minősülnek. Ezeket az állításokat gyakran, de nem mindig, olyan szavak vagy kifejezések használatával tesszük, mint például: „úgy vélem”, „várhatóan”, „lehet”, „lenne”, „kellene”, „szándékozik”, „tervez”, „potenciális”, „megjósol”, „fog”, „elvárhatóan”, „becslés”, „előrejelzés szerint”, „pozícionálva”, „stratégia”, „kilátások”, „cél” és ehhez hasonló kifejezések. Ezek magukban foglalják az ügyfélcél-ambícióinkra, az új kategóriák bevételi céljaira és az ESG-céljainkra vonatkozó állításokat.
Minden ilyen előretekintő nyilatkozat becsléseket és feltételezéseket tartalmaz, amelyek kockázatoknak, bizonytalanságoknak és egyéb tényezőknek vannak kitéve. Úgy véljük, hogy a jelen sajtóközleményben tükröződő várakozások észszerűek, de számos változó befolyásolhatja őket, amelyek miatt a tényleges eredmények lényegesen eltérhetnek a jelenleg várttól. A tényleges eredmények és fejlemények esetleges lényeges eltérésének okai az előretekintő nyilatkozatokban közzétett vagy sugallt várakozásoktól a „Figyelmeztető nyilatkozat” és a „Csoport főbb kockázatai” címszavakban található információkban találhatók a British American Tobacco p.l.c. (BAT) 2024. évi éves jelentésében és 20-F formanyomtatványon.
További információk ezekről és más tényezőkről a BAT által az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének („SEC") benyújtott dokumentumokban találhatók, beleértve a 20-F formanyomtatványon benyújtott éves jelentést és a 6-K formanyomtatványon benyújtott aktuális jelentéseket, amelyek ingyenesen letölthetők az SEC weboldaláról, http://www.sec.gov valamint a BAT éves jelentéseit, amelyek ingyenesen letölthetők a BAT weboldaláról www.bat.com.
A múltbeli teljesítmény nem szolgál útmutatóként a jövőbeni teljesítményhez, és a tanácsra szoruló személyeknek független pénzügyi tanácsadóval kell konzultálniuk. Az előretekintő nyilatkozatok a jelen közlemény elkészítésének időpontjában rendelkezésre álló ismereteket és információkat tükrözik, és a BAT nem vállal kötelezettséget ezen előretekintő nyilatkozatok frissítésére vagy felülvizsgálatára, akár új információk, jövőbeli események vagy egyéb okok miatt. Az olvasókat figyelmeztetjük, hogy ne támaszkodjanak túlzott mértékben az ilyen előretekintő nyilatkozatokra.
| ___________________ |
1 Volt kormánytisztviselők, tudományos és kutatási vezetők, nem kormányzati szervezetek és érdekképviseleti csoportok tagjai, vezető jogi szakértők, releváns nem kormányzati intézmények (NGI-k) tagjai, politikai és érdekképviseleti szakértők. |
2 Nikotinfogyasztó (legalább hetente nikotinterméket használ), aki tud legalább egy füstmentes termékről (e-cigaretta vagy vape termék, fűtőtermék, szájon át szedhető nikotintasak). |
3 Egészségügyi szakemberek (háziorvosok, családi orvosok, onkológusok, tüdőgyógyászok, kardiológusok), járóbeteg-ellátást nyújtó klinikai szakorvosok, gyógyszerészek, közösségi egészségügyi dolgozók, mentálhigiénés szakemberek és ápolók. |
4 A két év adatai a kérdések megfogalmazásának változása miatt nem közvetlenül hasonlítható össze; azonban mivel a válaszadási skála megmaradt, továbbra is tájékoztató jellegű betekintést nyújtanak a relatív trendekbe. |
5 A többpiaci eredmények 15 piacon elért pontszámok átlagán alapulnak: Ausztrália, USA, Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Románia, Svédország, Brazília, Japán, Dél-Korea, Pakisztán és Új-Zéland. |
6 Más csoportok (nikotinfogyasztók és egészségügyi szakemberek) pontszámaihoz képest. |
7 Egy kategória aktív felhasználói, amelyek a kategóriát legalább hetente fogyasztóként definiálják. |
8 Dohányosok alatt azokat a napi cigaretta-fogyasztókat értjük, akik kipróbáltak, vagy nyitottak arra, hogy a jövőben kipróbáljanak legalább egy új kategóriát (vape, hevített vagy nikotintasakos termékek). |
E közlemény hivatalos, mérvadó változata az eredeti forrásnyelven közzétett szöveg. A fordítás csak az olvasó kényelmét szolgálja, és összevetendo a forrásnyelven írt szöveggel, amely az egyetlen jogi érvénnyel bíró változat.
Contacts
Érdeklődések
Médiaközpont
press_office@bat.com | @BATplc
Befektetői kapcsolatok
IR_team@bat.com