Onafhankelijke instantie – niet de WHO – moet toezicht houden op de pandemieconventie, zegt AHF
Onafhankelijke instantie – niet de WHO – moet toezicht houden op de pandemieconventie, zegt AHF
MIAMI--(BUSINESS WIRE)--Na de publicatie van het Zero Draft van het pandemieakkoord (WHO CA+) door de intergouvernementele onderhandelingsgroep (INB) van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op 1 februari, dringt de AIDS Healthcare Foundation (AHF) aan op de oprichting van een onafhankelijke instantie, buiten en boven de bestuursstructuur van de WHO, om een nieuwe ramp voor de volksgezondheid, zoals de COVID-19-pandemie, te voorkomen. De WHO CA+ van de INB zal worden besproken tijdens de vierde bijeenkomst van de organisatie van 27 februari tot en met 3 maart.
In het artikel A Global Public Health Convention for the 21st Century in The Lancet worden de hervormingen besproken die nodig zijn voor een nieuwe wereldwijde gezondheidsarchitectuur. Hierin komen diverse belangrijke onderwerpen aan bod, waaronder rechtvaardigheid, bestuur, wereldwijde coördinatie en wereldwijde gezondheidsfinanciering. Hoewel in de Zero Draft een aantal van de aanbevelingen uit het artikel zijn overgenomen, ontbreekt in de WHO CA+ een adequaat voorstel voor een effectief bestuursorgaan met geschikte mechanismen om naleving te stimuleren.
Voorafgaand aan de publicatie van de Zero Draft riepen internationale volksgezondheidsexperts op tot de oprichting van een onafhankelijk orgaan dat boven of buiten de bestuursstructuur van de WHO staat. De noodzaak van de oprichting van een dergelijk door de Algemene Vergadering van de VN, bestaande uit staatshoofden en regeringsleiders, wordt onderstreept in het rapport van het High-Level Independent Panel van de G20, gepubliceerd in juni 2021.
“Voor en tijdens de pieken van de pandemie was het duidelijk dat de WHO niet voldoende was – niet voldoende sterk en niet voldoende vertrouwd – om alle landen te dwingen of te overtuigen om de internationale gezondheidsregeling [IHR-2005] te volgen. Te veel landen gingen hun eigen weg en negeerden de aanbevelingen van de WHO,” aldus dr. Jorge Saavedra, Executive Director van het AHF Global Public Health Institute. “COVID-19 heeft gevolgen gehad voor alle aspecten van het leven, van gezondheid en economie tot politiek en de samenleving. De WHO was niet voldoende, en daarom hebben we een effectiever orgaan nodig voor de aanpak van pandemieën.”
Deze noodzakelijke onafhankelijke instantie zou de tekortkomingen die werden waargenomen tijdens de COVID-19-pandemierespons moeten aanpakken, zoals de geopolitieke verdeeldheid en impasses binnen de WHO en de noodzaak om politieke toezeggingen op hoog niveau na te komen en de vorderingen op weg naar de verwezenlijking van de pandemische doelen van de WHO te volgen. Verder moet deze instantie de toewijzing van middelen in de wereldwijde financiering van de gezondheidszorg sturen en actoren ter verantwoording roepen. Hoewel de Zero Draft bepalingen bevat voor de oprichting van een bestuursorgaan van de WHO CA+ (artikel 20), is het essentieel dat dit orgaan onafhankelijk is en zich op gepaste afstand van de WHO bevindt.
“De WHO is er ook niet in geslaagd om alle epidemiologische informatie en initiële genomische sequencinggegevens uit China te verkrijgen, waarmee wetenschappers de oorsprong van SARS-CoV-2 zouden hebben kunnen achterhalen,” voegt AHF-president Michael Weinstein toe. “De theorie dat het virus zou zijn gelekt uit het laboratorium in Wuhan is nog steeds een groot vraagteken, en er is gewezen op een gebrek aan transparantie met betrekking tot het Amerikaanse toezicht op het onderzoek naar de betrokkenen. Ook dit is een teken dat de WHO niet eens in staat is epidemiologische transparantie af te dwingen - een zwakte die de organisatie sinds de oprichting heeft gehad.”
De Zero Draft laat het opzetten van nalevingsmechanismen niet over aan het besturend lichaam van de COP van de WHO CA+ (artikel 22). Verantwoordingsmechanismen, alsmede stimulansen en ontmoedigingen om de naleving te bevorderen, moeten in de overeenkomst worden opgenomen in plaats van erover te onderhandelen nadat de overeenkomst van kracht is geworden. Deze mechanismen moeten duidelijk worden afgebakend in de WHO CA+ om ervoor te zorgen dat ze juridisch bindend zijn. Beslissingen die achteraf door de COP worden genomen, zijn mogelijk niet juridisch bindend.
Ten slotte is het gebrek aan vertegenwoordiging door niet-statelijke actoren (niet-gouvernementele organisaties/het maatschappelijk middenveld) in de bestuursstructuur die in de voorgestelde overeenkomst wordt geschetst, teleurstellend. Tijdens het gehele beoordelingsproces van de noodzakelijke hervormingen en het doen van voorstellen voor veranderingen, hebben niet-statelijke actoren een integrale rol gespeeld in het wereldwijde gezondheidsecosysteem. Daarom moeten het maatschappelijk middenveld en andere niet-statelijke actoren een passende stem krijgen in het WHO CA+-proces en in de toekomstige structuur.
Deze bekendmaking is officieel geldend in de originele brontaal. Vertalingen zijn slechts als leeshulp bedoeld en moeten worden vergeleken met de tekst in de brontaal, die als enige rechtsgeldig is.
Contacts
Ged Kenslea, Senior Director, Communications, AHF
+1 323.308.1833 werk
+1 323.791.5526 mobiel
gedk@aidshealth.org
Denys Nazarov, Directeur Global Policy and
Communications, AHF
+1 323.308.1829
denys.nazarov@aidshealth.org