Pierwszy reaktor jądrowy AP1000® firmy Westinghouse w elektrowni Sanmen przechodzi wstępną weryfikację krytyczności

SANMEN, Chiny--()--Westinghouse Electric Company, chińskie przedsiębiorstwo State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), ogłosiło w dniu dzisiejszym, że pierwszy na świecie reaktor jądrowy AP1000, znajdujący się w elektrowni jądrowej Sanmen 1 w chińskiej prowincji Zhejiang z powodzeniem przeszedł wstępną weryfikację krytyczności.

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy realizację istotnego etapu poprzedzającego komercjalne użytkowanie technologii reaktora jądrowego AP1000 firmy Westinghouse - powiedział José Emeterio Gutiérrez, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. - Jesteśmy teraz o krok bliżej od udostępnienia naszym klientom i całemu światu pierwszego na świecie reaktora AP1000. We współpracy z naszymi klientami dostarczymy klientom na terenie Chin bezpieczną, niezawodną i czystą energię wytwarzaną w elektrowni jądrowej Sanmen 1”.

Po przeprowadzeniu wstępnej weryfikacji krytyczności nastąpi przyłączenie do sieci elektrycznej. W momencie uruchomienia reaktora w elektrowni Sanmen 1, uzyska on status pierwszego działającego na świecie reaktora jądrowego AP1000 opartego na innowacyjnej technologii pasywnego bezpieczeństwa, systemie wielopoziomowych zabezpieczeń oraz zaawansowanym modelu kontroli, który zapewni niezrównany poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Odnosząc się do silnego partnerstwa firmy Westinghouse z klientem chińskim, Gavin Liu, prezes na region azjatycki, powiedział: „Sukces Westinghouse w Chinach odzwierciedla wspólne wysiłki podejmowane przez firmę i jej klientów na terenie tego kraju. Wypracowany przez nas model partnerstwa i współpracy może w nadchodzących latach przyczynić się do rozpowszechnienia jednostek AP1000 na całym świecie”.

Firma Westinghouse obecnie posiada sześć reaktorów jądrowych AP1000, które znajdują się w fazie budowy, testów i rozruchu. Dwie z tych jednostek znajdują się w Sanmen - w chińskiej prowincji Zhejiang, kolejne dwa w Haiyang - w chińskiej prowincji Szantung, a następne dwa (obecnie w fazie budowy) w elektrowni Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant w pobliżu Waynesboro - w amerykańskim stanie Georgia.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Westinghouse Electric Company
Sarah Cassella
Tel. +1 412-374-4744
Kierownik ds. komunikacji zewnętrznej
e-mail: cassels@westinghouse.com
www.westinghousenuclear.com

Contacts

Westinghouse Electric Company
Sarah Cassella
Tel. +1 412-374-4744
Kierownik ds. komunikacji zewnętrznej
e-mail: cassels@westinghouse.com
www.westinghousenuclear.com