Blue Magic Inc. uruchamia japanese-cuisine.com, platformę e-learningową poświęconą kulturze kulinarnej i technikom przyrządzania potraw prawdziwej kuchni japońskiej

Jedyny kurs na świecie zgodny z uznanym przez rząd japoński systemem certyfikacji, w ramach którego nadawane są brązowe odznaczenia.

TOKIO--()--Spółka Blue Magic Inc. z siedzibą w Tokio, której dyrektorem generalnym jest Yukiko Akimoto, opracowała program e-learningowy poświęcony kulturze kulinarnej i technikom przyrządzania potraw prawdziwej kuchni japońskiej. Program powstał we współpracy z Japońską Akademią Kulinarną w Tokio prowadzoną przez dyrektora Yoshihiro Murata. Program ma swoją światową premierę 12 lipca br.

Chociaż na świecie jest ponad 120 tys. japońskich restauracji, dane wskazują, że tylko 3% z nich jest prowadzonych przez japońskich kucharzy. Zainteresowanie kuchnią japońską jest ogromne zarówno wśród profesjonalnych kucharzy pracujących w japońskich restauracjach na całym świecie, jak i wśród adeptów szkół kulinarnych. Wiele osób chciałoby zgłębić tajniki prawdziwej kuchni japońskiej.

Mimo to na świecie jest bardzo niewiele szkół, które uczą przyrządzania potraw kuchni japońskiej. Z wyjątkiem kilku restauracji na świecie, właściwie nie ma miejsc, gdzie można opanować sztukę prawdziwej kuchni japońskiej.

Projekt e-learningowy jest więc próbą uzupełnienia tej luki i przyczynienia się do rozwoju kuchni japońskiej i tamtejszej kultury kulinarnej, oferując możliwości poznania kultury kulinarnej Japonii i opanowania technik przygotowywania potraw kuchni japońskiej z dowolnego miejsca na świecie.

Program zajęć opracowała Japońska Akademia Kulinarna, angażując najlepszych kucharzy z Japonii w roli instruktorów. Materiały są ułożone w taki sposób, aby użytkownicy mogli oglądać nagrania wideo i uczyć się kolejnych technik kulinarnych stanowiących podstawę kuchni japońskiej.

Program jest również zgodny z wytycznymi ustanowionymi 1 kwietnia 2016 r. przez japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w sprawie certyfikacji umiejętności kulinarnych w ramach kuchni japońskiej poza granicami Japonii. Program obejmuje całość wiedzy i umiejętności wymaganych, aby otrzymać brązowy certyfikat zgodnie z wytycznymi rządowymi. Lekcje będą początkowo dostępne w języku angielskim i mandaryńskim, a w trakcie realizacji programu planowane jest dodanie innych języków.

Strona internetowa programu: https://japanese-cuisine.com

Poza startem programu e-learningowego przewidzianym na 12 lipca, na początek sierpnia zaplanowano uruchomienie sklepu internetowego ze sprzętem kuchennym potrzebnym do nauki technik przyrządzania potraw kuchni japońskiej.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

KONTAKT:
Blue Magic Inc.
Ms Ayumi Kuji
e-mail: info@japanese-cuisine.com
https://bluemagic.co.jp/

Contacts

KONTAKT:
Blue Magic Inc.
Ms Ayumi Kuji
e-mail: info@japanese-cuisine.com
https://bluemagic.co.jp/