teamLab Borderless Jeddah | Bijące rekordy Muzeum Sztuki Cyfrowej zostało otwarte w historycznej części Dżeddy w Arabii Saudyjskiej

Saudyjskie Ministerstwo Kultury i kolektyw sztuki z Tokio – teamLab uruchomili pierwsze bliskowschodnie muzeum teamLab Borderless w historycznej części Dżeddy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Muzeum bez mapy o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych liczy ponad 80 eksponatów stworzonych cyfrowo, które wykraczają poza przyjęte granice.

Download

Loading media player...

teamLab Borderless, a museum without a map, comprises over 80 artworks that transcend boundaries, eternally transforming the scenery and forming one borderless world. Now open in Jeddah Historic District. (Highlight video of teamLab Borderless Jeddah / Video: teamLab)

DŻEDDA, Arabia Saudyjska--()--Muzeum teamLab Borderless Jeddah znane jako muzeum bez mamy otworzyło swoje podwoje 10 czerwca br. w historycznej części Dżeddy. To wspólna inicjatywa saudyjskiego Ministerstwa Kultury i kolektywu artystycznego teamLab z siedzibą w Tokio. Muzeum o powierzchni około 10 tys. metrów kwadratowych to pierwszy bliskowschodni projekt bez granic kolektywu teamLab, który na stałe zagości na wybrzeżu Alarbaeen Lagoon, oferując widok na panoramę historycznej części Dżeddy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

teamLab Borderless Jeddah to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach Programu Arabii Saudyjskiej „Jakość Życia”, którego celem jest rozwijanie i propagowanie infrastruktury do prezentowania kultury i sztuki w celu umacniania wkładu Królestwa w kulturę i sztukę jako jednego z celów strategii Saudi Vision 2030.

teamLab Borderless to świat dzieł sztuki bez granic, muzeum bez mapy stworzone przez kolektyw teamLab. Dzieła sztuki przenoszą się z sal muzealnych, wchodzą w interakcje z innymi dziełami, oddziałują na siebie, a niekiedy bezgranicznie przeplatają się wzajemnie, tworząc jeden, ciągły świat bez granic. Ponieważ odwiedzający zanurzają się w bezgranicznej sztuce, „przemieszczają się, eksplorują i odkrywają”.

Ogromne muzeum, które po raz pierwszy otworzyło swoje podwoje w 2018 roku w Tokio i bije światowe rekordy najczęściej odwiedzanego muzeum jednego artysty(*1), obejmuje ponad 80 niezależnych dzieł sztuki, które tworzą złożoną konstrukcję relacji między sobą i z odwiedzającymi, nieustannie przekształcając scenerię. teamLab Borderless Jeddah składa się z wielu płynnie połączonych obszarów: Świat bez granic, Rzeźba świetlna, Atletyczny las, Park przyszłości, Las lamp, ANGIELSKI DOM HERBATY oraz Fabryka szkiców.

Toshiyuki Inoko, założyciel teamLab, powiedział, „Dżedda jest jednym z głównych globalnych miast Bliskiego Wschodu z bogatą historią i kulturą. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy otworzyć teamLab Borderless w historycznej części Dżeddy, która jest wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Tym razem możemy nadać projektowi teamLab Borderless monumentalną skalę i piękną oprawę architektoniczną we wspaniałej lokalizacji.

teamLab Borderless opiera się na koncepcji, że wszystko istnieje w bezgranicznej ciągłości. Chcemy stworzyć „piękno”, w którym różne dzieła sztuki wchodzą w relacje między sobą i zachowują ciągłość bez granic.

Nasze dzieła sztuki bazują na ciągłości wiedzy w długiej historii ludzkości. Z tego powodu funkcjonowanie wielkoskalowego projektu teamLab Borderless w historycznej części Dżeddy jest szczególnie istotne. Chcemy, aby było to najbardziej niezwykłe miejsce na świecie, stworzyć doświadczenie, w którym ludzie płynnie podróżują między przeszłością i teraźniejszością, które są ze sobą wzajemnie powiązane, oraz mają silne poczucie sensu”.

Abdulrahman Almotawa, rzecznik saudyjskiego Ministerstwa Kultury, powiedział, „Jesteśmy niezwykle dumni z muzeum teamLab Borderless, które otworzyliśmy w samym sercu historycznej dzielnicy Dżeddy. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie zrealizowane we współpracy z teamLab. Wpisuje się ono w nowy rozdział w krajobrazie kulturalnym Arabii Saudyjskiej. To rewolucyjna przestrzeń, w której granice między sztuką, technologią i naszym naturalnym otoczeniem łączą się, oferując prawdziwie immersyjne doświadczenie. Jesteśmy wdzięczni kolektywowi teamlab za podjęcie współpracy z Ministerstwem Kultury na rzecz krzewienia innowacyjnej ekspresji artystycznej, która rezonuje zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo.

Postrzegamy teamlab Borderless Jeddah jako dynamiczne miejsce spotkań, w którym odwiedzający mogą eksplorować niezbadane terytoria kreatywności i wchodzić w dialog, który spaja bogate dziedzictwo Królestwa ze współczesnym dyskursem artystycznym. Ministerstwo Kultury kontynuuje działania mające na celu osiągnięcie celów kulturowych ze strategii Saudi Vision 2030. Chcemy, aby muzeum wzmacniało pozycję Królestwa jako regionalnego i światowego ośrodka sztuki i kultury”.

______________________________
*1„Muzeum teamLab Borderless w Tokio ustanowiło światowy rekord Guinnessa” , blooloop. 22 lipca 2021 r.

teamLab Borderless Jeddah
Culture Square, historyczna część Dżeddy, Arabia Saudyjska

Materiały dla mediów
Materiały prasowe: https://bit.ly/borderless_jeddah
Materiał wideo: https://youtu.be/xpfYR-nLzR8
Oficjalna witryna internetowa: https://teamlab.art/e/jeddah/

O teamLab
teamLab (zał. 2001) to międzynarodowy kolektyw artystyczny wspólnie działający na styku sztuki, nauki, technologii i przyrody. Za pomocą sztuki ten interdyscyplinarny zespół specjalistów, w tym artystów, programistów, inżynierów, animatorów grafiki komputerowej, matematyków i architektów, dąży do poznania relacji pomiędzy własnym „ja” a światem oraz nowych sposobów postrzegania świata.

O saudyjskim Ministerstwie Kultury
Sztuka i kultura w Arabii Saudyjskiej mają bogatą historię. Ministerstwo Kultury odpowiada za gospodarkę kulturalną Arabii Saudyjskiej i wzbogaca codzienne życie obywateli, mieszkańców i gości tego kraju. Ministerstwo nadzorujące 11 komisji sektorowych zapewnia wsparcie i ochronę żywej kultury, która jest świadectwem przeszłości i zapowiedzią przyszłości, wyrażając się poprzez dbałość o dziedzictwo i uwalnianie nowych i inspirujących form ekspresji dla wszystkich.

O programie Jakość życia
Program został uruchomiony w 2018 roku jako część strategii Saudi Vision 2030 i ma na celu poprawę jakości życia jednostek i rodzin. Inicjatywa koncentruje się na tworzeniu i budowaniu otoczenia, które wspiera i rozwija nowe możliwości, zachęca do udziału w aktywnościach kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, turystycznych i innych, które przyczyniają się do poprawy jakości życia. Program ma na celu tworzenie miejsc pracy, dywersyfikację działalności gospodarczej i poprawę pozycji miast saudyjskich w globalnych rankingach najlepszych miejsc do życia.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

teamLab Social Branding Team
E-mail: lab-pr-info@team-lab.com
Kontakt dla mediów: https://www.teamlab.art/contact/

Contacts

teamLab Social Branding Team
E-mail: lab-pr-info@team-lab.com
Kontakt dla mediów: https://www.teamlab.art/contact/