Pochodząca ze ZEA firma ASPIRE rewolucjonizuje świat sportów ekstremalnych z udziałem pojazdów autonomicznych – A2RL prezentuje „autonomiczny” pojazd Dallara Super Formula podczas targów GITEX Global 2023

  • Pierwszy wyścig pojazdów autonomicznych ma odbyć się w kwietniu 2024 r. na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi, oferowana pula nagród opiewa na łączną kwotę 2,25 mln USD
  • Do rywalizacji stanie 10 elitarnych drużyn z prestiżowych instytucji, w tym z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze
  • Uczestnicy GITEX jako pierwsi zyskują możliwość poznania autonomicznego modelu Dallara SF23

下載

正在載入媒體播放器…

A2RL Unveils ‘Autonomous’ Dallara Super Formula Car at GITEX Global 2023 (Video: AETOSWire)

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie--()--ASPIRE, siła napędowa wielkich rozgrywek i globalnych wyścigów działająca w ramach Rady ds. badań naukowych w zakresie zaawansowanych technologii Abu Zabi (ATRC), ogłosiła dzisiaj szczegóły wyczekiwanej autonomicznej ligi wyścigowej Abu Zabi, A2RL, podczas pierwszego dnia targów GITEX Global, najważniejszego wydarzenia technologicznego na świecie. A2RL zaprezentowała SF23, model pierwszego pojazdu Dallara Super Formula poddanego autonomizacji, który zadebiutował na rynku na początku roku. Ten rewolucyjny pojazd zdolny do wykrywania warunków otoczenia i jazdy bez udziału człowieka został zaprojektowany z myślą o przekształceniu świata wyścigów, którego pierwsze efekty będzie można podziwiać podczas wielkiego wyścigu zaplanowanego na 28 kwietnia 2024 r. na kultowym torze wyścigowym Yas Marina Circuit w Abu Zabi.

Jako pierwsza w regionie, A2RL wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), autonomię i sporty ekstremalne, by przekraczać granice przyszłej mobilności. Wydarzenie jest promowane jako największa autonomiczna liga wyścigowa na świecie, obejmująca wyścigi autonomicznych samochodów, wyścigi dronów i pojazdów typu buggy.

Jego Ekscelencja Faisal Al Bannai, sekretarz generalny ATRC, jednostki macierzystej ASPIRE, powiedział: „Plasując się w punkcie przecięcia nauki, sportów i technologii, autonomia zrewolucjonizuje przyszłość transportu. Autonomiczna liga wyścigowa Abu Zabi, A2RL, stanowi hołd wobec rosnącej renomy Abu Zabi jako międzynarodowego centrum badań i rozwoju (B+R) oraz ośrodka, w którym jako pierwsze testowane są autonomiczne rozwiązania w celu weryfikacji opracowanych koncepcji. Dzięki spotkaniu naukowców, programistów i ekspertów od szyfrowania z całego świata w obszarze sportów ekstremalnych aktywnie testujemy rozwiązania w warunkach skrajnych na torach wyścigowych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach”.

Inauguracyjny dzień wyścigu (wyścig pojazdów) będzie okazją do spojrzenia w przyszłość sztucznej inteligencji jako fascynujący zbiór doświadczeń wirtualnych i fizycznych, a zarazem wprowadzenie do nowej ery rozrywki w dziedzinie sportów ekstremalnych.

Dziesięć elitarnych drużyn z uniwersytetów i instytucji badawczych z całego świata potwierdziło udział w wyścigu samochodów autonomicznych i podejmie rywalizację o nagrody o łącznej wartości 2,25 mln USD. Do wyścigu staną drużyny z Pekińskiego Instytutu Technologicznego i Uniwersytetu Khalifa (Chiny i ZAE), Code19 Racing i Uniwersytetu w Indianie (USA), Grupy Konstruktorów (Szwajcaria i Singapur), Węgierskiej Agencji na rzecz Rozwoju Mobilności (Węgry), Uniwersytetu Technologicznego Kinetiz i Nanyang (Singapur), Politecnico di Milano (Włochy), Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego (Niemcy), Instytutu Innowacji Technologicznych (ZAE), Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Hawajskiego (USA) oraz Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia (Włochy).

Każda drużyna zyska ekskluzywny dostęp do nowego pojazdu Dallara Super Formula SF23, który został poddany autonomizacji specjalnie dla A2RL. Samochód jest wytwarzany ze zrównoważonych materiałów biokompozytowych, waży 690 kg i obecnie stanowi najszybszy pojazd wyścigowy w kategorii bolidów na świecie po Formule 1, osiągając maksymalne prędkości rzędu 300 km/h. Samochód posiada zaawansowane funkcje hamowania, rurę wydechową specjalnie zaprojektowaną na potrzeby jazdy autonomicznej, a także sterowanie przepustnicy typu „drive-by-wire”. Wszystkie 10 drużyn będą miały możliwość dostosowania algorytmów oprogramowania w tym przełomowym pojeździe w celu zyskania przewagi nad konkurencją. Goście targów GITEX Global mogą obejrzeć omawiany model autonomicznego pojazdu na stanowisku Rady ds. badań naukowych w zakresie zaawansowanych technologii (ATRC) – B10 w pawilonie 17 kompleksu Dubai World Trade Centre podczas każdego z pięciu dni trwania wydarzenia.

– Ogromnie cieszymy się z zapoczątkowania wyścigu samochodów autonomicznych w Abu Zabi i zaprezentowania go światu za pośrednictwem A2RL. Jest to inicjatywa, która nie tylko przekształci przyszłość mobilności, ale również zainspiruje nowe pokolenia do przeformułowania i innowacyjnego opracowania lepszej przyszłości w kontekście emocjonującego międzynarodowego wyścigu. Dzięki wyposażeniu konkurujących ze sobą drużyn w nowo zaadaptowane samochody Dallara SF23, wyposażone w rurę wydechową przystosowaną do jazdy autonomicznej, zapewniamy równe warunki konkurencji. Teraz nie chodzi o umiejętności kierowcy, lecz o technologię, programowanie i algorytmy uczenia maszynowego umożliwiające pojazdom pokonywanie zawiłych torów wyścigowych z zawrotną prędkością – wskazuje z entuzjazmem dr Tom McCarthy, dyrektor wykonawczy ASPIRE, nawiązując do planowanej inicjatywy.

A2RL to doroczna międzynarodowa impreza wyścigowa, oferująca cenne możliwości nawiązania partnerstwa i współpracy w branży przemysłowej i środowisku akademickim. Wydarzenie podkreśla priorytety kraju, takie jak objęcie roli pioniera w zakresie przyszłości transportu, zainspirowanie przyszłych talentów z dziedzin STEM, rozwój gospodarki Abu Zabi opartej na wiedzy oraz zapewnienie wymiernego wpływu wykraczającego poza sam tor wyścigowy. Więcej informacji na stronie A2RL.io.

*Żródło: AETOSWire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

聯絡人

Jennifer Dewan, dyrektor wyższego szczebla ds. komunikacji
jennifer.dewan@tii.ae

聯絡人

Jennifer Dewan, dyrektor wyższego szczebla ds. komunikacji
jennifer.dewan@tii.ae