Institut technologických inovací TII představuje nejvýkonnější otevřený LLM (velký jazykový modul) na světě: Falcon 180B

  • Nový model se v tabulce lídrů (Leaderboard) společnosti Hugging Face pro LLM s otevřeným přístupem umístil jako číslo 1
  • Model se 180 miliardami parametrů je zaškolen na 3,5 bilionu tokenů s pomocí 4 krát větších výpočetních zdrojů oproti modelu LLaMA 2 společnosti Meta.
  • Falcon 180B je model s otevřeným přístupem pro výzkumníky a komerční uživatele

Falcon 180B Benchmarks (Photo: AETOSWire)

ABU DHABI, Spojené arabské emiráty--()--Institut technologických inovací (TTI) ve Spojených arabských emirátech (UAE) znovu posouvá hranice generativní umělé inteligence AI uvedením svého modelu Falcon 180B, pokročilé iterace své vlajkové lodi, velkého jazykového modelu (LLM). Toto přelomové uvedení na trh posiluje dominanci UAE v oboru umělé inteligence (AI) tím, že nabízí Falcon 180B jako model s otevřeným přístupem pro výzkumné a komerční účely.

Po pozoruhodném úspěchu Falcon 40B, modelu AI s otevřeným zdrojem, který v květnu 2023 rychle vystoupal na vrchol tabulky lídrů Hugging Face Leaderboard pro LLM, pokračuje TII, působící jako pilíř výzkumu Rady pro výzkum pokročilých technologií v Abu Dhabi (ATRC), ve vedoucí roli v oblasti generativní AI. Falcon 40B znamenal jeden z prvních příkladů modelů s otevřeným zdrojem jak pro výzkumníky, tak pro komerční uživatele a byl považován za průkopnický skok v oboru.

Jeho excelence Faisal Al Bannai, generální sekretář Rady pro výzkum pokročilých technologií, zdůraznil pozitivní dopad modelu Falcon na terén AI a řekl: “Představujeme si budoucnost, kde transformativní síla umělé inteligence je v dosahu pro každého. Zavazujeme se demokratizovat přístup k pokročilé AI, protože naše soukromí a potenciální dopad AI na lidstvo nesmí být kontrolovány několika vybranými. Ačkoli nemusíme mít všechny odpovědi, naše rozhodnutí zůstává neochvějné: spolupracovat a přispívat společenství otevřených zdrojů a tak zajišťovat, aby přínosy AI byly sdíleny všemi.”

S ohromujícími 180 miliardami parametrů a zaškolen na 3,5 bilionu tokenů stoupá Falcon 180B na vrchol tabulky lídrů Hugging Face Leaderboard pro předběžně zaškolené modely LLM. Překonává význačné konkurenty jako LLaMA 2 společnosti Meta v různých srovnáních včetně logického usuzování, kódování, dokonalosti a znalostních testů.

Mezi nejlepšími LLM s uzavřeným zdrojem se Falcon 180B řadí hned za nejnovější GPT 4 společnosti OpenAI a vyrovná se výkonu PaLM 2 Large společnosti Google, modelu pohánějícího jejich konverzační AI nástroj Bard – přestože Falcon má poloviční velikost. Licenční rámec pro model vychází z licence Falcon 180B TII License založené na Apache 2.0.

Dr. Ebtesam Almazrouei, výkonný ředitel a zastupující vedoucí výzkumník jednotky AI Cross-Center v TII, řekl: "Uvedení modelu Falcon 180B dokládá naši horlivost pro postup k hranicím AI a jsme nadšeni ze sdílení jeho neomezeného potenciálu s celým světem. Falcon 180B ohlašuje novou éru generativní AI, kde je potenciál vědeckého pokroku zpřístupněn skrze otevřený přístup, aby poháněl inovace zítřka. Jak prohledáváme hranice vědy a technologie, naše vize se rozšiřuje daleko za inovace; jde o to pečovat o opravdové spojení zaměřené na globální výzvy skrze kolaborativní zásadní objevy.”

S více než 12 miliony vývojářů, kteří si osvojují a rozvinují první vydání modelu Falcon, je tato významné zdokonalení připravené stát se premiérovým modelem pro různé domény od chatbotů po tvorbu kódů a ještě dál.

Falcon 180B je kompatibilní s následujícími hlavními jazyky: angličtina, němčina, španělština a francouzština, s limitovanými schopnostmi v italštině, portugalštině, polštině, holandštině, rumunštině, češtině a švédštině.

Pro víc informací navštivte prosím FalconLLM.tii.ae

Zdroj: AETOSWire

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

Contacts

Jennifer Dewan, vrchní ředitelka pro komunikace
jennifer.dewan@tii.ae.

Contacts

Jennifer Dewan, vrchní ředitelka pro komunikace
jennifer.dewan@tii.ae.