Alerzo ogłasza pięciokrotny narastający wzrost wartości wolumenu transakcji związanych z obsługą prywatnych sklepów detalicznych w Nigerii

Technologia zmienia sektor detaliczny należący głównie do kobiet

SINGAPUR & IBADAN, Nigeria--()--Spółka Alerzo, jeden z najszybciej rozwijających nigeryjskich startupów B2B, ogłosiła, że we wrześniu wartość wolumenu transakcji w ujęciu rocznym przekroczyła 155 mln USD, co stanowi ponadpięciokrotny wzrost w porównaniu do początku 2021 r.

Od przeprowadzonej w lecie tego roku sprzedaży akcji spółki serii A wartość rynkowa Alerzo B2B wzrosła ponaddwukrotnie i dziś spółka obsługuje ponad 400000 transakcji miesięcznie.

Adewale Opaleye („Ade”) założył Alerzo w 2019 r. w Ibadan, trzecim największym mieście w Nigerii. Spółka obsługuje ponad 150000 prywatnych sklepów detalicznych - w ponad 90% prowadzonych przez kobiety - zapewniając im dostawy realizowane tego samego dnia, obsługując płatności bezgotówkowe i świadcząc pakiet innych usług cyfrowych przyczyniających się do zwiększenia obrotów sklepu i ułatwiających życie ich właścicielom.

„Założyłem Alerzo, żeby pomóc mojej mamie, samotnej matce prowadzącej dwa prywatne sklepy detaliczne, które zapewniały byt mnie i trójce mojego rodzeństwa. Przed powstaniem Alerzo moja mama musiała zamykać sklep i godzinami jeździć w poszukiwaniu towaru, który pozwoliłby jej utrzymać się w branży” - powiedział Opaleye, który ukończył fizykę w Nigerii i informatykę w Chinach. - Kobiety często padają ofiarą kradzieży, bo drobne złodziejaszki doskonale wiedzą, że właściciele sklepów noszą przy sobie gotówkę. Chciałem zastosować w praktyce to, czego nauczyłem się w Chinach, aby poprawić jakość życia nigeryjskich pracujących matek”.

Latem tego roku Alerzo nabyła Shago Payments, co pozwoliło na szybsze przekształcenie spółki z B2B w kompleksową platformę technologiczną. Shago, założone przez Sebastine Enechi, weterana branży płatności, przyspieszyło wejście Alerzo w świat produktów cyfrowych i usług finansowych. Dzięki włączeniu Shago do AlerzoPay, spółki-córki zajmującej się obsługą płatności, Alerzo oferuje dziś prywatnym sklepom detalicznym szeroką gamę nowych usług cyfrowych, takich jak doładowania telefonu, opłacanie rachunków i przelewy online.

Ostatnio do zarządu Alerzo dołączyła Santie Botha, prezes Capitec Bank (Afryka Południowa), która objęła stanowisko głównego, niezależnego dyrektora. „Dołączyłam do zarządu Alerzo, bo zainspirowała mnie historia życia Ade, bliskie jest mi również zaangażowanie i dążenie Alerzo do wzmocnienia kobiet pracujących w Afryce” - powiedziała Botha.

Iyinoluwa Aboyeji, współzałożyciel Flutterwave i Andela oraz członek rady doradczej Alerzo powiedział: „Większość spółek dużo mówi o włączeniu finansowym i gospodarczym, ale skupia się głównie na prowadzeniu działalności w najbardziej skomercjalizowanych metropoliach, jak na przykład Lagos czy Nairobi. Koncentracja Alerzo na społecznościach wykluczonych, ale mających potencjał komercyjny, jest przykładem godnym naśladowania i nowatorską wizją. Ich koncentracja na społecznościach naprawdę wykluczonych jest dla mnie inspiracją”.

Oprócz Aboyeji w radzie doradczej Alerzo zasiadają dyrektorzy, którzy wcześniej pracowali między innymi dla KKR, Facebooka, Wellington Management i Galaxy Digital.

Christina Sass, jedna z inwestorek Alerzo i współzałożycielka Andela powiedziała: „Alerzo to jedno z niewielu przedsiębiorstw prospołecznych, które z powodzeniem przekuwa niezaprzeczalną i zdecydowaną misję społeczną w osiągane wyniki finansowe”.

We wrześniu Alerzo rozszerzyło działalność na regiony Nigerii Środkowej i Północnej i obecnie prowadzi działalność w Abuja i Kano. Spółka przewiduje, że do końca następnego roku jej usługi będą dostępne w większości regionów Nigerii.

Alerzo

Alerzo, której siedziba główna mieści się w Singapurze i w nigeryjskim Ibadan, to platforma oferująca kompleksowe rozwiązania technologiczne i usługi zmieniające sposób prowadzenia prywatnych sklepów detalicznych w Nigerii. Dzięki Alerzo detaliści mogą zamówić towary, szybko je otrzymać i dokonać płatności bezgotówkowych, mieć większą kontrolę nad rentownością sklepu oraz skorzystać z szerokiej gamy innych usług cyfrowych, w tym doładowań telefonu, opłacania rachunków i przelewów online. Aby dowiedzieć się więcej, należy odwiedzić stronę internetową pod adresem www.alerzo.com lub śledzić profil spółki na LinkedIn bądź nawiązać kontakt pod adresem IR@alerzo.com.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Debra Cope, +1-202-468-3814, PR@Alerzo.com

Contacts

Debra Cope, +1-202-468-3814, PR@Alerzo.com