Byl vyhlášen vítěz hlavní ceny v soutěži IBM Watson AI XPRIZE s rozpočtem 5 milionů dolarů

Vítězná technologie společnosti Zzapp Malaria ukáže, jak mohou lidé ve spolupráci s umělou inteligencí řešit globální výzvy

LOS ANGELES--()--XPRIZE, světový lídr v navrhování a provozování pobídkových soutěží zaměřených na řešení velkých výzev lidstva, a IBM Watson, technologie umělé inteligence společnosti IBM, dnes oznámili vítěze hlavní ceny v soutěži IBM Watson AI XPRIZE s rozpočtem 5 milionů dolarů. Pětiletá celosvětová soutěž, která byla poprvé vyhlášena v roce 2016, měla za cíl urychlit zavádění technologií umělé inteligence (AI) a podnítit tvůrčí, inovativní a odvážné demonstrace této technologie, které dokážou svým měřítkem přispět k řešení velkých společenských výzev.

Na prvním místě se umístila společnost Zzapp Malaria, na druhém místě se umístila společnost Aifred Health, následovaná společností Marinus Analytics. Tito finalisté byli vybráni z 10 semifinalistů poté, co svá řešení představili porotě na akci, která se konala v loňském roce v sídle TED v New Yorku. Týmy získají hlavní cenu ve výši 3 milionů dolarů, cenu za druhé místo ve výši 1 milionu dolarů a cenu za třetí místo ve výši 500 tisíc dolarů. Celkem se do soutěže zapojilo více než 150 týmů z celého světa.

„Po pěti letech tvrdé práce a odhodlání můžeme s potěšením oznámit, že se společnost Zzapp Malaria stala vítězem hlavní ceny IBM Watson AI XPRIZE,“ uvedl Anousheh Ansari, výkonný ředitel XPRIZE. „Společnosti Zzapp Malaria, Aifred Health a Marinus Analytics jsou na špici pokroku v oblasti umělé inteligence a my se těšíme, že na vlastní oči uvidíme, jaký pozitivní dopad budou mít na naši budoucnost.“

„Každý ze tří finalistů soutěže IBM Watson AI XPRIZE ukazuje, co je možné, když se síla umělé inteligence využije k řešení nejtěžších světových problémů,“ řekl Daniel Hernandez, generální ředitel divize dat a umělé inteligence v IBM. „Je inspirující sledovat, jak technologie umělé inteligence, které jsme v IBM vyvinuli, pomáhají těmto organizacím realizovat a rozšiřovat jejich dobrá technická řešení přispívající k pozitivním společenským změnám.“

Společnost Zzapp Malaria se sídlem v izraelském Tel Avivu usiluje o eliminaci malárie. Technologie umělé inteligence týmu se zaměřuje na řešení hlavních problémů, kterým čelí kampaně na eliminaci malárie, a to vytvářením vlastních modelů, vybudovaných pomocí nástrojů, jako je IBM Watson Studio for Cloud Pak for Data, jež umožňují předpovídat počet malých vodních ploch způsobených počasím, což umožňuje optimalizovat načasování zahájení larvicidních operací.

  • Marinus Analytics (se sídlem v Pittsburghu, PA): Společnost vlastněná ženami, která byla založena v roce 2014 z Carnegie Mellon Robotics a jejímž hlavním cílem je jediné společenské poslání: Boj proti obchodování s lidmi. Jejich řešení s názvem Traffic Jam je sada analytických nástrojů, která ušetří hodiny a někdy i dny vyšetřovacího času při hledání obchodníků s lidmi a získávání obětí tím, že rychle přemění velká data na využitelné informace. Společnost Marinus Analytics pomocí řešení IBM Watson Discovery a IBM Watson Assistant rozšířila svoji aplikaci Traffic Jam, která pomáhá při vyšetřování finančních podvodů a nezákonných toků výnosů mezinárodním zločineckým skupinám.
  • Aifred Health (se sídlem v kanadském Montrealu): Digitální zdravotnická společnost zaměřená na podporu klinického rozhodování v oblasti duševního zdraví, počínaje depresí. Řešení týmu využívá umělou inteligenci, která se učí z tisíců pacientů a pomáhá přizpůsobit léčbu, čímž zkracuje dobu, za kterou se pacientovi uleví. Společnost IBM Watson Health poskytuje společnosti Aifred Health miliony záznamů o pozorování deprese, aby mohla vylepšit své modely ML.

Vítěze určila celosvětová porota XPRIZE AI složená ze zástupců z celého světa. Porota hodnotila jednotlivé týmy na základě jejich výkonu v následujících čtyřech oblastech: dosažený technický dopad, prokázaný dopad v reálném světě, škálovatelnost dopadu v reálném světě a etika a bezpečnost.

Vítězné týmy dnes byly vyhlášeny ve spolupráci s časopisem WIRED v rámci neformální rozpravy IBM Watson AI XPRIZE AI For Good, které se zúčastnili Anousheh Ansari, výkonná ředitelka XPRIZE, a Seth Dobrin, ředitel pro umělou inteligenci společnosti IBM. Oba diskutovali o výzvě a významu umělé inteligence pro budoucnost lidstva. V rámci partnerství s časopisem WIRED vyhlásila XPRIZE veřejné hlasování o nejinspirativnější tým a vítězem se stala společnost Zzapp Malaria. Celý rozhovor a další obsah si můžete prohlédnout v obsahovém centru WIRED, které najdete zde.

O XPRIZE

XPRIZE, nezisková organizace založená na principu 501(c)(3), je celosvětovým lídrem v navrhování a zavádění inovativních soutěžních modelů pro řešení nejvýznamnějších světových výzev. Mezi aktivní soutěže patří XPRIZE Carbon Removal s rozpočtem 100 milionů dolarů, XPRIZE Feed the Next Billion s rozpočtem 15 milionů dolarů, XPRIZE Rainforest s rozpočtem 10 milionů dolarů, ANA Avatar XPRIZE s rozpočtem 10 milionů dolarů a XPRIZE Rapid Reskilling s rozpočtem 5 milionů dolarů. Další informace najdete na adrese xprize.org.

O společnosti IBM Watson

Watson je technologie umělé inteligence IBM pro podniky, která pomáhá organizacím lépe předvídat a utvářet budoucí výsledky, automatizovat složité procesy a optimalizovat čas zaměstnanců. Společnost Watson se vyvinula z výzkumného projektu IBM přes experimenty až po škálovanou otevřenou sadu produktů, které lze provozovat kdekoli. Společnost Watson, která má na kontě více než 40 000 klientských zakázek, je využívána předními světovými značkami v různých odvětvích k transformaci způsobu práce lidí. Další informace najdete na adrese: https://www.ibm.com/watson.

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

Contacts

Kontakt pro média:
Sunshine Sachs
xprize@sunshinesachs.com

Katerina Stamatiou, XPRIZE
prcontact@xprize.org

IBM Watson
Zachery Bishop
zachery.bishop@ibm.com

Contacts

Kontakt pro média:
Sunshine Sachs
xprize@sunshinesachs.com

Katerina Stamatiou, XPRIZE
prcontact@xprize.org

IBM Watson
Zachery Bishop
zachery.bishop@ibm.com