Vaktsineerime maailma – Euroopa pressiteade Virtuaalne pressikonverents, 18. mai 2021 kell 14.00–15.00

Eestkõnelejad ja valitsusjuhid nõuavad kiiremat ja paremat ligipääsu vaktsiinidele kõikjal maailmas, tõhusamat rahvusvahelist koostööd ning samuti arutatakse probleeme COVAX-iga, vaktsiininatsionalismiga, vaktsiinidega seotud umbusuga ning vaktsiinide kättesaadavusest tingitud ebavõrdsust vaesemates riikides Euroopas ja kogu maailmas.

LONDON--()--Maailma suurim HIV/AIDS-i tugiteenuste ja ravi pakkuja AIDS Healthcare Foundation (AHF) korraldab Zoomis virtuaalse pressikonverentsi, millega nõutakse rahvusvahelist koostööd maailma vaktsineerimiseks COVID-19 viiruse vastu. Pressiüritusel saavad sõna avalikkusele tuntud tervishoiuspetsialistid ning valitsuste liikmed Ühendkuningriigist, Euroopast, Aafrikast ja USA-st, kes kutsuvad üles kiiremale ja ulatuslikumale vaktsineerimisele kõikjal maailmas ning samuti Ühendkuningriiki ja Euroopat järgima president Bideni administratsiooni ning ajutiselt peatama COVID-19 vaktsiinide patenteerimise.

Samuti adresseerivad kõnelejad vaktsiinide kättesaadavuse ebavõrdsust Euroopas ja maailmas, arutavad vaktsiininatsionalismi ning ebauske ja räägivad AIDS-i pandeemia varastes järkudes saadud õppetundidest. Londoni pressikonverents, mis on osa uuest ÜK/EL-i „Vaktsineerime maailma“ ehk VOW kampaaniast, on üks neljast VOW pressiüritusest, mis toimuvad maikuu jooksul kõikjal maailmas.

 • MIS: Virtuaalne Zoomi pressikonverents „Vaktsineerime maailma“ kampaania algatamiseks Ühendkuningriigis ja Euroopas.
 • MILLAL: Teisipäeval 18. mail 2021, kell 14.00–15.00
 • KES:
  • AHF asutaja ja president Michael Weinstein (Los Angeles, California, USA).
  • Tamar Gabunia (Georgia), esimene aseminister ja töö-, tervishoiu ja sotsiaalminister
  • Baroness Sheehan (ÜK), erakondade ülesest parlamendirühmast Vaktsiinid kõigile
  • Parlamendiliige Juozas Olekas (Leedu), Euroopa Parlamendi sotsialistide ja demokraatide progressiivsest liidust
  • AHF Aafrika esinduse esimees dr Penninah Iutung (Kampala, Uganda)
  • AHF Euroopa esinduse esimees Zoya Shabarova (Amsterdam, Holland).
 • LIITU: Registreeru virtuaalsele pressikonverentsile ja esita küsimusi siin
 • PRESSIPÄRINGUD: Jenny Rose jenny.rose@barleycommunications.co.uk 044 (0) 79 5755 1697, Ged Kenslea, AHF, ged.kenslea@ahf.org +132 3791 5526
 • MATERJALID: https://mediaselect.pa.media/vaccinate_our_world_vow_campaign_launch

„Lastes COVID-19 viirusel maailma vaesemaid maid laastata, seisame me silmitsi samasuguse katastroofilise moraalse ja rahvatervise alase läbikukkumisega, mille tõi kaasa maailma esialgne valusalt ebaadekvaatne vastus AIDS pandeemiale 1980ndatel ja 1990ndatel. Me ei saa lubada endale samu vigu, mida tehti HIV-iga võitlemisel – elupäästvate vaktsiinide tarnimisel igasse maailma nurka ei tohi olla mingisuguseid hilinemisi,“ ütles AHF asutaja ja president Michael Weinstein. „Bideni administratsiooni tegi pretsedenditu sammu toetades Maailma Kaubandusorganisatsioonis ettepanekut loobuda intellektuaalomandi kaitsest COVID-19 vaktsiinide puhul pandeemia ajal. Kui soovime COVID-19 pandeemiat tõesti peatada, siis peaksid Euroopa Liit ja Ühendkuningriik kiiresti sama tegema. Vähim, mis saaks juhtuda on see, et patentidest loobumine võib motiveerida ravimifirmasid ja valitsusi oluliselt suuremas mahus oma vaktsiine üleilmselt jagama.“

VOW kampaania üleskutsega tuldi esmalt välja aprilli keskel, mil toimus üleilmne sotsiaalmeedia kampaania ja ilmusid 22 kogu lehekülge katvat reklaami kaheksa riigi mainekates ajalehtedes kõikjal maailmas. VOW üleilme multimeedia kampaania jätkus virtuaalsete pressikonverentsidega Bangkokis, Johannesburgis, São Paulos ja nüüd ka Londonis, mis toimub samuti virtuaalselt ÜK, Euroopa ja muu huvitatud meedia jaoks.

ÜK/Euroopa üritusel 18. mail ühinevad AHF Euroopa esinduse esimehe Zoya Shabarovaga AHF asutaja ja president Michael Weinstein ning AHF Aafrika esinduse esimees dr Penninah Iutung, kes arutavad patentide, vaktsiinidega seotud umbusu, COVAX-i ja vaktsiinide kättesaadavusega seotud ebavõrdsuse üle Euroopas. Nendega liituvad Georgia esimene aseminister ja töö-, tervishoiu ja sotsiaalminister Tamar Gabunia, ÜK parlamendi erakondade ülese rühma Vaktsiinid kõigile liige Baroness Sheehan ning S&D liige ja endine Leedu terviseminister, Euroopa Parlamendi liige Juozas Olekas.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmeil on jõukad riigid endale haaranud rohkem kui 87 protsenti üle 700 miljonist vaktsiinidoosist kõikjal maailmas, samas kui vaesemad riigid on saanud vaid 0,2 protsenti.

Hoolimat oma avalikust pühendumisest võrdsusele, on ÜK ja EL olnud ühed suurimad COVID-19 vaktsiinide krabajad. Duke Global Health Innovation keskuse värskeimate vaktsiinihangete andmete järgi on ÜK teine suurim vaktsiiniahnitseja maailmas, kes on ostnud kokku rohkem vaktsiine kui kuluks oma rahvastiku neljakordseks katmiseks. EL on sama tabeli esikuues, olles ostnud piisavalt vaktsiine, et katta oma rahvastik rohkem kui kaks korda. Ent selline lühinägelik natsionalism seab ohtu kogu inimkonna ning pikendab pandeemia kestust, kuna uued puhangud on ideaalsed vaktsiinidele vastupidavate uute mutatsioonide tekkeks.

Osa lahendusest on COVID-19 vaktsiinide intellektuaalomandi kaitse õiguste peatamine. 6. mail esitasid 140 parlamendi liiget Euroopa Komisjonile kirja, milles õhutati komisjoni vastu võtma ettepanekut ajutiselt loobuma intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepingu teatud sätetest eesmärgiga takistada, ohjata ja leevendada COVID-19 pandeemiat.

Oleme tüdinenud valitsuste lõpututest lubadustest, et ühel päeval saame kõik vaktsineeritud. Me ei taha kuulda selgitusi, miks varasemalt antud lubadustest kinni ei saa pidada, sest ükski selgitus ei ole piisav kui inimeste elud on ohus. Tahame näha valitsusi tegutsemas kohe ja tahame oma vaktsiine täna! Kui tahame COVID-19 maailmast kaotada, peame maailma vaktsineerima kohe,“ ütles AHF Euroopa esinduse esimees Zoya Shabarova.

Eriti hädas on COVID-19 vaktsiinide soetamisega Ida-Euroopa riigid nagu Ukraina ja Georgia. Praegu on Ukrainas vaktsineeritud ainult 1,9% rahvastikust ning Georgias 1,2%.

„Kui ühes riigis levib COVID-19 ja ligipääs vaktsiinidele puudub, siis püsib oht kõigi riikide jaoks,“ ütles AHF Aafrika esinduse esimees dr Penninah Iutung. „VOW-i üleskutse eesmärk on ühendada eestkõnelejaid ja valitsusjuhte kõikjal maailmas ning suunata fookus vaktsiinide jaotamisega kaasnevale ebamoraalsusele. COVAX loodi küll eesmärgiga aidata madalama sissetulekuga riike, ent eraldatud vaktsiinikogused pole piisavad, mistõttu on arengumaad Aafrikas ja mujal sunnitud kodanike kaitsmiseks vajalike vaktsiinikoguste hankimisega ise hakkama saama. Seadusandjad ja otsustajad peavad tegema enamat, et tagada maailma vaktsineerimiseks vajalike vaktsiinide kogus kõigis riikides ning võit pandeemia üle.

VOW-st

Ambitsioonikal ent realistlikul üleskutsel „Vaktsineerime maailma“ on viis peamist alust:

 • Üleilmne COVID-19 vaktsineerimispüüd peab G20 riikidelt eraldama 100 miljardit dollarit.
 • Sellega tuleb toota ja tarnida seitse miljardit vaktsiinidoosi kogu maailmas ühe aasta jooksul.
 • Ettevõtted ja valitsused peavad peatama KÕIK COVID-19 vaktsiinide patendid või neist pandeemia ajaks loobuma.
 • Riigid peavad andmete ja teabe jagamisel olema 100% läbipaistvad.
 • Maailma liidrid peavad toetama tunduvalt suuremat rahvusvahelist koostööd, mis juhiks pandeemia lõppemist ning mitte jätkama tavapärase poliitikaga.

Liitu digitaalse kampaaniaga kutsudes maailma liidreid üles tagama vaktsiinide võrdsust maailmas:

 • Anna üksikisiku või organisatsioonina lubadus võidelda vaktsiinide kättesaadavuse eest kõikjal maailmas.
 • Telli meie e-uudiskiri ja püsi kursis ning aita kui abi vajame, nt üleilmse Twitteri kampaaniaga.
 • Räägi VOW kampaaniast ka oma sõpradele, perele ja kolleegidele ning kutsu neid liituma.
 • Levita sõna ja julgusta kõiki maailma vaktsineerima, et lõpetada COVID-19 pandeemia säutsudes Twitteris ning postitades mujal sotsiaalmeedias järgmiseid sõnumeid:

Lisaks pressikonverentsidele ja tulevatel nädalatel toimuvatele üritustele jälgi ka teemaviiteid #VaccinateOurWorld ja #VOWnow – ühine meie võitlusega inimkonna eest! Rohkem teavet kampaania kohta leiab aadressilt www.VaccinateOurWorld.org

Lõpp

Märkused toimetajale

AHF kõneisikud ja juhtumiuuringud intervjuudeks. Võimalikud on arvamuslood, seiskohad ja tsitaadid.

Kõnelejad

AIDS Healthcare Foundation (AHF) on maailma suurim AIDS-i organisatsioon, mis pakub praegu meditsiinilist abi ja/või teenuseid enam kui 1,5 miljonile inimesele 45 riigis maailmas (USA-s, Aafrikas, Lõuna-Ameerikas ja Kariibimere piirkonnas, Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Euroopas). Rohkem teavet AHF kohta leiate meie veebilehelt: www.aidshealth.org ja Facebookist: www.facebook.com/aidshealth. Jälgige meid ka Twitteris: @aidshealthcare ja Instagramis: @aidshealthcare

Contacts

Kristiina Vainomäe
Estonia Country Program Manager
AIDS Healthcare Foundation
Mob: +372 5363 3123
Linda Clinic
Linda 4, Narva, Estonia
kristiina.vainomae@ahf.org

Contacts

Kristiina Vainomäe
Estonia Country Program Manager
AIDS Healthcare Foundation
Mob: +372 5363 3123
Linda Clinic
Linda 4, Narva, Estonia
kristiina.vainomae@ahf.org