Flota turbin gazowych MHPS J-Series osiągnęła wynik miliona godzin eksploatacji

  • Osiągnięto światowy rekord niezawodności na poziomie 99,5%;
  • Najnowsza wersja jest największą, najbardziej oszczędną turbiną gazową w eksploatacji na świecie;
  • 30% wodoru ze źródeł odnawialnych, 100% możliwości rozwoju.

LAKE MARY, Fla., 15 kwietnia 2020 r. - Zainstalowane turbiny gazowe J-Series produkowane przez Mitsubishi Hitachi Power Systems’ (MHPS) osiągnęły dziś wynik miliona godzin eksploatacji komercyjnej. Na zdjęciu: Rotor MHPS M501JAC w Takasago Works (fot. Business Wire)

LAKE MARY, Fla.--()--Zainstalowane turbiny gazowe J-Series produkowane przez Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS) osiągnęły dziś wynik miliona godzin eksploatacji komercyjnej. Liczba ta jest niemal dwukrotnie wyższa od wyników osiąganych przez turbiny gazowe o podobnych rozmiarach produkowane przez firmy konkurencyjne. Ta seria największych i najbardziej zaawansowanych turbin gazowych w ofercie MHPS zyskała wiodącą pozycję w branży, zapewniając niezawodną i wydajną produkcję energii przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z nowymi, restrykcyjnymi normami regulującymi emisję CO2. Wprowadzone do sprzedaży w 2001 roku, turbiny J-Series charakteryzują się największą na rynku niezawodnością sięgającą 99,5% i wydajnością przekraczającą 64%.

Obecnie w eksploatacji znajdują się czterdzieści trzy turbiny gazowe J-Series, a ich całkowita moc zamówiona przekracza 25 GW w ujęciu globalnym. Sto jednostek zostało wyselekcjonowanych pod względem technicznym w Brazylii, Kanadzie, Japonii, Meksyku, Peru, Korei Południowej, na Tajwanie, w Tajlandii i Stanach Zjednoczonych.

Donald Schubert, dyrektor w SHL Consulting LLC i były starszy wiceprezes w Marshes Global Power Practice, powiedział: „MHPS nieustannie dostarcza sprawdzone technologie, które są stosowane w obrębie floty turbin gazowych. Zdolność ubezpieczeniowa jednostek eksploatacyjnych pozostaje rekordowo wysoka dla wytwarzanych przez MHPS maszyn o dużych gabarytach”.

W wielu zakątkach świata turbina gazowa J-Series często zastępuję energetykę węglową lub jest instalowana jako źródło energii alternatywne względem energetyki węglowej. W porównaniu z elektrowniami węglowymi o podobnych rozmiarach milion godzin eksploatacji turbin J-Series skutkował redukcją emisji CO2 o 270 milionów ton. Jest to ekwiwalent emisji CO2 z 1.346.918 węglowych wagonów silnikowych.

Ken Kawai, prezes i dyrektor generalny MHPS stwierdził: „Analizując realizację tego istotnego celu, jakim było osiągnięcie miliona godzin eksploatacji turbin gazowych J-Series, mamy świadomość, że najistotniejszy jest tu fakt, iż wszystkie odnotowane godziny eksploatacji charakteryzują się niezawodnością na poziomie 99,5%. Wszystko zaczęło się od T-Point ‒ naszej turbinowej elektrowni gazowo-parowej w Takasago, Japonia. Wyjątkowa niezawodność naszych turbin nie jest przypadkowa. Każde nowe rozwiązanie technologiczne jest przez nas testowane przez 8000 godzin pod kątem wytrzymałości i niezawodności, a dopiero po zakończeniu testów jest udostępniane klientom. W ostatnim czasie wybudowaliśmy kolejny obiekt, T-Point 2, w którym zastosowano nasze najnowsze rozwiązanie ‒ nowoczesną turbinę JAC 60Hz chłodzoną powietrzem. Została ona właśnie połączona z siecią i osiągnęła pełne obciążenie. W ten sposób, krok po kroku, opracowaliśmy największą, najbardziej niezawodną i oszczędną turbinę gazową na świecie”.

Celem ostatnich innowacji wprowadzonych w turbinach J-Series jest dalsze obniżenie emisji dwutlenku węgla. W zeszłym miesiącu spółka pozyskała zamówienie od Intermountain Power Agency w Delta, Utah, na dwie turbiny gazowe JAC, które umożliwiają zużycie do 30% wodoru pochodzącego ze źródeł odnawialnych. W dłuższej perspektywie turbiny te zyskają możliwość zużycia 100% wodoru ze źródeł odnawialnych. Instalacja zakładająca zużycie wodoru na poziomie 30% obniży emisję CO2 o ponad 75% w porównaniu z elektrownią węglową o analogicznych rozmiarach, zaś instalacja zakładająca zużycie wodoru na poziomie 100% całkowicie wyeliminuje emisję CO2. MHPS pracuje również nad stworzeniem technologii produkcji i magazynowania wodoru ze źródeł odnawialnych w obrębie całej instalacji, w ramach projektu Advanced Clean Energy Storage (ACES ‒ zaawansowane magazynowanie czystej energii) w miejscowości Delta, Utah.

Paul Browning, prezes i dyrektor generalny MHPS Americas, a także nowo mianowany dyrektor na region Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, powiedział: „Wraz z postępami prac każda turbina gazowa sprzedawana przez MHPS uzyska pełną możliwość wykorzystywania wodoru ze źródeł odnawialnych. Pozwoli to naszym klientom na zakupienie elektrowni gazowej już dzisiaj i przekształcenie jej w terminie późniejszym w zakład magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Zyskają oni zatem elastyczność w zakresie obecnego i przyszłego wyboru połączenia produkcji energii z wykorzystaniem gazu ziemnego i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, dostosowanego do potrzeb lokalnych sieci energetycznych. Zapewniamy rozwiązania w zakresie produkcji i magazynowania energii elektrycznej, które pozwalają naszym klientom na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych i poprawę dobrobytu. Jest to realna zmiana w sektorze produkcji energii”.

Mitsubishi Hitachi Power Systems Americas, Inc.

Mitsubishi Hitachi Power Systems Americas, Inc. (MHPS Americas) z siedzibą w Lake Mary, Floryda, zatrudnia ponad 2000 specjalistów w zakresie produkcji i magazynowania energii elektrycznej. Nasi pracownicy koncentrują się na wsparciu klientów w zakresie przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych przy jednoczesnej poprawie dobrobytu. MHPS Americas specjalizuje się dostarczaniu technologii i usług w zakresie produkcji energii z wykorzystaniem gazu zmiennego, pary, turbin, geotermii i źródeł odnawialnych, wraz z systemami magazynowania wodoru ze źródeł odnawialnych i akumulatorów oraz rozwiązaniami cyfrowymi umożliwiającymi autonomiczną eksploatację i konserwację zasobów energetycznych na obszarze Ameryki Północnej i Południowej. MHPS Americas jest podmiotem należącym do Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS), podmiotem typu joint venture utworzonym przez spółki Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. oraz Hitachi, Ltd., które w ten sposób scaliły swoje działania w obszarze systemów do wytwarzania energii.

Więcej informacji na temat MHPS na stronie: www.changeinpower.com.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Sharon Prater
tel. +1 407-688-6200
e-mail: Sharon.Prater@amer.mhps.com

Contacts

Sharon Prater
tel. +1 407-688-6200
e-mail: Sharon.Prater@amer.mhps.com