EV Growth zamyka fundusz o wartości 250 mln USD

  • Fundusz venture capital osiąga maksymalną wysokość 250 mln USD,
  • Początkowo zakładany limit wynosił 150 mln USD,
  • Planowana inwestycja 325 mln USD w startupy działające w Azji Południowo-Wschodniej, łącząc aktywne fundusze zarówno w fazie zalążkowej (ang. seed), jak i w fazie wzrostu.

EV Growth team. (Photo: Business Wire)

SINGAPUR--()--EV Growth, firma działająca w sektorze podwyższonego ryzyka (venture capital) z siedzibą w Singapurze osiągnęła dla swojego pierwszego funduszu maksymalną wysokość 250 mln USD, przewyższając początkowy target firmy na poziomie 150 mln USD. Osiągnięcie to jest wynikiem przyjęcia przez firmę nowych komandytariuszy (ang. Limited Partners), wśród których znalazło się kilka rodzinnych biur z Azji oraz dwa z największych azjatyckich państwowych funduszy majątkowych.

Założona w marcu 2018 r. firma EV Growth to spółka typu joint venture utworzona przez East Ventures, SMDV i Yahoo! Japan Capital, której działalność skupia się na zapewnianiu startupom z Indonezji i pozostałych obszarów Azji Południowo-Wschodniej kapitału na rozwój ich działalności, niezależnie od branży, w jakiej działają. Spółką kieruje trzech wspólników - Willson Cuaca z ramienia East Ventures, Roderick Purwana reprezentujący SMDV oraz Shinichiro Hori z Yahoo! Japan Capital.

EV Growth inwestuje w przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Wśród ostatnich inwestycji można wymienić m.in.:

  • wiodącą firmę z branży technologii edukacyjnych Ruangguru – runda inwestycyjna serii C o wartości 150 mln USD,
  • wiodącą firmę z branży technologii kosmetycznych Sociolla – runda inwestycyjna serii D o wartości 40 mln USD.
  • regionalny startup Shopback oferujący usługi typu cash back – runda inwestycyjna o wartości 45 mln USD,
  • indonezyjską firmę Warung Pintar z sektora logistyki łańcucha dostaw – runda inwestycyjna serii B o wartości 27,5 mln USD,
  • indonezyjską platformę z branży transportu drogowego i magazynowania Waresix – runda inwestycyjna serii A o wartości 14,5 mln USD.

Do innych istotnych rund dalszego finansowania można zaliczyć ostatnią rundę dwóch indonezyjskich startupów Tokopedia i Traveloka, określanych mianem tzw. „jednorożców” (ang. unicorn - startup wyceniany na co najmniej miliard dolarów amerykańskich - przyp. tłum.), a także indonezyjską platformę pożyczek dla MŚP pod nazwą Koinworks, indonezyjską sieć kawiarni typu premium oferującą zamówienia online Fore Coffee oraz wiodącą indonezyjską spółkę medialną IDN Media.

Aktualnie ponad 50% wszystkich środków EV Growth jest ulokowanych w ramach 20 inwestycji. 80% spółek znajdujących się w portfelu EV Growth pochodzi z Indonezji, gdzie wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) funduszu wynosi 36%.

Willson Cuaca, partner zarządzający EV Growth oraz współzałożyciel East Ventures, powiedział: „Punkt przegięcia w Azji Południowo-Wschodniej ma miejsce teraz, a my mamy to szczęście, że jesteśmy już obecni na tamtejszym rynku. Posiadane przez nas doświadczenie, dynamika inwestycji, znajomość specyfiki lokalnej i regionalne kontakty pomogły nam wykorzystać jedne z najlepszych możliwości inwestycyjnych w regionie. Planujemy zainwestować 325 mln USD w startupy działające w Azji Południowo-Wschodniej, łącząc aktywne fundusze zarówno w fazie zalążkowej (ang. seed), jak i wzrostu”.

Dysponując dwoma funduszami, East Ventures wspiera ekosystem startupów, a jej działalność charakteryzuje się spójnością i myśleniem długofalowym oraz jest przyjazna dla podmiotów założycielskich. Firma East Ventures jest od dłuższego czasu inwestorem wspierającym firmę Ruangguru, w której Willson Cuaca był od początku członkiem zarządu i brał udział w jej rundzie seed w roku 2014. East Ventures udzielała wsparcia podczas rundy dalszego finansowania i udzieliła dodatkowego finansowania przez fundusz EV Growth w ramach ostatniej rundy finansowania serii C o wartości 150 mln USD.

„Jesteśmy dumni ze współpracy z East Ventures. Willson Cuaca z EV Growth wierzył w nas od samego początku i udzielił nam pierwszego finansowania w ramach rundy seed w roku 2014. Jesteśmy wdzięczni EV Growth za wsparcie i uczestnictwo w naszej ostatniej rundzie finansowania o wartości 150 mln USD. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z East Ventures i zdobywanie kolejnych szczytów” – dodał Adamas Belva Syah Devara, dyrektor generalny i współzałożyciel Ruangguru.

EV Growth

EV Growth to spółka typu joint venture utworzona przez East Ventures, SMDV i Yahoo! Japan Capital, której działalność skupia się na zapewnianiu startupom z Indonezji i pozostałych obszarów Azji Południowo-Wschodniej kapitału na rozwój ich działalności, niezależnie od branży, w jakiej działają. EV Growth dysponuje jedną z największych sieci przedsiębiorstw i partnerów w regionie, a od pierwszego zamknięcia w kwietniu 2018 r. dokonała inwestycji w ponad 20 spółek portfelowych.

EV Growth dąży do zapewnienia brakujących środków na finansowanie rozwoju VC, starając się ostatecznie stworzyć zróżnicowany portfel działających w Azji Południowo-Wschodniej wiodących przedsiębiorstw z branży technologicznej we wczesnej fazie wzrostu. Dzięki wykorzystaniu szerokiej wiedzy biznesowej Sinar Mas i reputacji East Ventures jako jednego z wiodących funduszy venture capital i największych portfeli seed i serii A w regionie oraz wieloletniego doświadczenia Yahoo! Japan Capital w branży internetowej, EV Growth dysponuje wyjątkowym dostępem do najnowszych trendów i możliwości w branży.

East Ventures

Założona w roku 2009 spółka East Ventures to fundusz venture capital inwestujący w przedsiębiorstwa we wczesnej fazie wzrostu działające w różnych sektorach. Fundusz wspiera ponad 170 przedsiębiorstw z regionu Azji Południowo-Wschodniej, które działają na terenie Indonezji, Singapuru, Japonii, Malezji, Tajlandii i Wietnamu.

Jako jedna z firm, która wcześnie dostrzegła potencjał startupów z Indonezji, East Ventures jest pierwszym inwestorem indonezyjskich „jednorożców” – Tokopedia i Traveloka. Wśród innych wartych uwagi firm z jej portfela można wymienić m.in. Mercari, Warung Pintar, Fore Coffee, Disdus (przejęta przez Groupon), Kudo (przejęta przez Grab), Loket (przejęta przez Gojek), Tech in Asia, Omise, IDN Media, Ruangguru, MokaPOS, ShopBack czy CoHive.

W roku 2018, w ramach dalszego wsparcia i wykorzystania potencjału tych firm East Ventures powołała do życia fundusz finansowania wzrostu pod nazwą EV Growth. W kolejnym roku East Ventures została uznana przez Preqin funduszem VC odnotowującym najbardziej stabilny wysoki wzrost oraz najbardziej aktywnym inwestorem w Azji Południowo-Wschodniej i Indonezji.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Media
Gladys Nathania, relacje z mediami, East Ventures
tel. +62 81319301170
e-mail: Gladys@east.vc

Contacts

Media
Gladys Nathania, relacje z mediami, East Ventures
tel. +62 81319301170
e-mail: Gladys@east.vc