Sbírka Kakkonen: výstava Tapio Wirkkaly "ikony finského designu" se v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze uskuteční od 1. listopadu 2019 do 23. ledna 2020

"Rostoucí zájem o Finsko je vidět i v designu: z naší sbírky Kakkonen půjčujeme více děl než kdykoli předtím, a to dokonce i do zahraničí," říká Kyösti Kakkonen.

"Kantarelli" Tapio Wirkkala, photo: Rauno Träskelin

PRAHA--()--Sběratel umění Kyösti Kakkonen je obzvlášť hrdý na to, že bude moci otevřít výstavu věnovanou mezinárodně uznávanému finskému návrháři. Výstava Tapio Wirkkaly bude v Praze zahájena příští čtvrtek Kyösti Kakkonen jí zahájí spolu s Jukka Pesolou, finským velvyslancem v Praze. Umělecká kariéra Tapio Wirkkaly byla výjimečně bohatá a těší se mezinárodnímu věhlasu.

"Dílo Tapio Wirkkaly pro mě představuje dobu, kdy si nezávislé Finsko budovalo svou identitu. Jeho dílo mělo podstatný vliv na to, čím je Finsko charakteristické: krásná, čistá příroda, prostá severská identita a kreativita a šikovnost. Dílo Tapio Wirkkaly je velmi snadno pochopitelné," říká Kakkonen.

Wirkkala je známý hlavně pro své výtvory ze skla, ale hodně pracoval i se dřevem a kovy.

Připravuje se publikace několikadílné knihy o finském sklářském a keramickém designu

Sbírka Kakkonen, která uspořádala již více než 50 mezinárodních výstav, zapůjčuje vystavovatelům díla a kousky vytvořené Tapio Wirkkalou. Část keramických uměleckých děl se nedávno vrátila z výstavy v Japonsku, kde tato díla byla součástí putovní výstavy, která během dvou let navštívila pět měst.

"Tyto výstavy podporují obraz vysoké kvality a šikovnosti finských umělců a pro nás je tato práce důležitá, protože zlepšuje obraz Finska v zahraničí a pomáhá z naší země budovat skvělou značku," říká Kakkonen.

V příštím roce se má uskutečnit pět dalších výstav. Sbírka Kakkonen (Collection Kakkonen) také již brzy vydá knihu, která v šesti dílech představí to nejlepší z finského sklářského a keramického designu a umění, a to v mnohem širší míře než kdy dříve.

V knihách bude představeno více než dva tisíce děl a texty od finských i zahraničních odborníků.

"Na knize je ještě hodně práce, ale zatím počítáme s tím, že bychom tyto knihy vydali na jaře roku 2020," říká Kakkonen.

Sbírka Kakkonen je mezi zahraničními muzei a sběrateli známá jako jedna z největších sbírek finského designu. Kyösti Kakkonen sbírá umělecká díla ze zlatého období finského sklářského a keramického designu, od 30. do 60. let minulého století a od osmdesátých let minulého století do současnosti.

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

Contacts

Obchodní poradci, sběratelé umění:
Kyösti Kakkonen
+358 (0)50 65 222

Contacts

Obchodní poradci, sběratelé umění:
Kyösti Kakkonen
+358 (0)50 65 222