Muzeum Sztuki Cyfrowej MORI Building: teamLab Borderless świętuje pierwszą rocznicę działalności z wynikiem 2,3 mln odwiedzających z ponad 160 krajów

Obiekt przyciąga zagranicznych turystów, stanowiąc jedną z największych atrakcji Tokio.

Download

Loading media player...

teamLab Borderless Digest Video 60sec

TOKIO--()--Muzeum Sztuki Cyfrowej MORI Building: teamLab Borderless – instytucja muzealna prowadzona wspólnie przez Mori Building Co., Ltd, wiodącą firmę deweloperską oraz teamLab, wiodący na świecie kolektyw sztuki cyfrowej – w dniu 21 czerwca obchodziło pierwszą rocznicę swojej działalności.

Ideą, jaka przyświecała założycielom było stworzenie obiektu bez granic, ukierunkowanego na empiryczną eksplorację i fizyczną interakcję z odwiedzającymi. Muzeum ma również umożliwiać im wyjątkowe oddziaływanie na siebie nawzajem oraz budzić podziw i wywoływać silne doznania emocjonalne. W pierwszym roku działalności muzeum odwiedziło ok. 2,3 mln osób pochodzących z ponad 160 krajów. Jest to wynik podobny do tego, jaki notują inne wiodące japońskie muzea, w tym Muzeum Narodowe w Tokio czy Muzeum Sztuki Współczesnej XXI wieku w Kanazawa [1]. Blisko połowa z 2,3 mln odwiedzających to turyści zagraniczni [2], zaś badanie ankietowe przeprowadzone przez muzeum wykazało, że niemal 50% z nich przybyło do Japonii przede wszystkim z zamiarem odwiedzenia właśnie tego obiektu [3].

Utworzenie muzeum, które stanowi obecnie jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów obiektów w Tokio, spowodowało również istotne ożywienie przylegających do niego terenów nadbrzeża. Położona najbliżej obiektu stacja Aomi na trasie kolejowej Yurikamome odnotowała 50% wzrost liczby pasażerów, zaś 20% wzrost miał miejsce w pobliskim obiekcie handlowym VenusFort w stosunku do danych za poprzedni rok.

[1]

Sogo Unicom Co., Ltd. Miesięczne dane nt. branży rozrywkowej (wydanie wrześniowe) „Ranking na podstawie całkowitej liczby osób odwiedzających obiekty rozrywkowe”, 03.09.2018;

[2]

W oparciu o dane dotyczące zakupu biletów przez oficjalną stronę internetową muzeum (okres odniesienia: 16.02.2019-07.06.2019);

[3]

Badanie prowadzone wśród odwiedzających (okres odniesienia: 25.10.2018-02.11.2018).

Około połowa z 2,3 miliona odwiedzających to turyści zagraniczni!

W pierwszym roku działalności muzeum odwiedziło ok. 2,3 mln osób, z czego 50% to turyści zagraniczni pochodzący z ponad 160 krajów, co odpowiada 80% wszystkich krajów na świecie. Najwięcej osób przybyło ze Stanów Zjednoczonych, a następnie z Australii i Chin. Dowodzi to, że obiekt cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród turystów z pobliskich państw, ale także z dalszych zakątków świata. Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez muzeum, blisko połowa zagranicznych turystów przyjechała do Japonii przede wszystkim z zamiarem odwiedzenia właśnie tego obiektu.

Liczba odwiedzających Muzeum Sztuki Cyfrowej jest zbliżona do tej, jaką notują inne wiodące japońskie muzea, w tym Muzeum Narodowe w Tokio czy Muzeum Sztuki Współczesnej XXI wieku w Kanazawa. W momencie otwarcia muzeum bilety wstępu były wyprzedane na trzy miesiące do przodu. Do dziś w weekendy oraz w okresach wakacji i ferii przed godziną otwarcia ustawiają się kolejki turystów oczekujących na wejście, często ponad stuosobowe.

Wpływ na ożywienie artystyczno-kulturowe nadbrzeżnych terenów Tokio

Od chwili otwarcia muzeum znacznie wzrosła liczba osób odwiedzających nadbrzeżne tereny Tokio, w tym dzielnicę Odaiba. Położona najbliżej obiektu stacja Aomi na trasie kolejowej Yurikamome odnotowała 50% wzrost liczby pasażerów, zaś 20% wzrost liczby klientów miał miejsce w pobliskim obiekcie handlowym VenusFort. Powstanie muzeum przyczyniło się także do znacznego rozwoju handlu detalicznego na całym obszarze nadbrzeża.

Wersja dla prasy:
https://goo.gl/MpzVss

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Mori Building Co., Ltd.
Kazuna Takahashi
e-mail: borderless@mori.co.jp

Contacts

Mori Building Co., Ltd.
Kazuna Takahashi
e-mail: borderless@mori.co.jp