Westinghouse przystępuje do załadunku paliwa w drugiej elektrowni z reaktorem jądrowym AP1000®

Elektrownia Haiyang Unit 1 wspólnie z elektrownią Sanmen przystępują do procedury uruchomienia reaktora

HAIYANG, China--()--Westinghouse Electric Company oraz jej kontrahenci, chińskie przedsiębiorstwo State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) i Shangdong Nuclear Power Company Limited (SDNPC) ogłosiły w dniu dzisiejszym, że Elektrownia Haiyang Unit 1 mieszcząca się w Haiyang, w chińskiej prowincji Shangdong, w której znajduje się reaktor jądrowy AP1000, rozpoczęła załadunek paliwa.

Jest to wspaniały dzień dla Westinghouse, naszych chińskich partnerów i przemysłu jądrowego. Elektrownia Haiyang Unit 1 nieustannie dowodzi naszej umiejętności zapewnienia bezpiecznych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii” - powiedział José Emeterio Gutiérrez, prezes i dyrektor generalny Westinghouse, dodając, że „Westinghouse w dalszym ciągu będzie wdrażać technologię AP1000 na całym świecie, demonstrując swoją technologiczną przewagę w przemyśle energetycznym”.

Załadunek paliwa w Haiyang Unit 1 rozpoczął się dzisiaj o godz. 19:36 (GMT +8). W ramach przygotowania do załadunku paliwa, Elektrownia Haiyang Unit 1 pomyślnie zakończyła wymagane testy i inspekcje przeprowadzone przez chiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA). Elektrownia Haiyang Unit 1 spełniła wszelkie kryteria, potwierdzając możliwość wdrożenia technologii AP1000 opracowanej przez Westinghouse.

Procedura uruchomienia zakładu obejmuje zakończoną fazę testów, obecny załadunek paliwa, wstępną weryfikację krytyczności, wstępną synchronizację z siecią elektryczną, włącznie z testami wzrostu mocy do 100%. Testy będą przeprowadzane w ramach realizacji każdego z tych etapów, co pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni do momentu pomyślnego przejścia wszystkich testów przy 100% mocy.

Doświadczenia i zasoby, którymi wymieniają się elektrownie Sanmen i Haiyang na wszystkich etapach budowy i uruchomienia reaktora, przyczyniły się do wprowadzenia znacznych usprawnień pod względem jakości i wykonania, co wpłynie korzystnie na przyszłe projekty wykorzystujące reaktory AP1000 - stwierdził Gavin Liu, prezes Westinghouse na region azjatycki. - Nadal będziemy ściśle współpracować z naszymi chińskimi klientami, zapewniając pomyślne wyniki trwających obecnie testów”.

Ponadto, David Durham, starszy wiceprezes Westinghouse ds. nowych projektów dodał: „Nasze partnerstwo i zaufanie kontrahentów nieustannie znajduje odzwierciedlenie w pomyślnej realizacji istotnych etapów projektów zarówno w Sanmen, jak i w Haiyang”.

Firma Westinghouse obecnie posiada sześć reaktorów jądrowych AP1000, które znajdują się w fazie budowy, testów i rozruchu. Dwie z tych jednostek znajdują się w Sanmen - w chińskiej prowincji Zhejiang, kolejne dwa w Haiyang - w chińskiej prowincji Shandong, a następne dwa (obecnie w fazie budowy) w elektrowni Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant w pobliżu Waynesboro - w amerykańskim stanie Georgia.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Westinghouse Electric Company
Sarah Cassella
tel. +1 412-374- 4744
Kierownik ds. komunikacji zewnętrznej
e-mail: cassels@westinghouse.com
www.westinghousenuclear.com

Contacts

Westinghouse Electric Company
Sarah Cassella
tel. +1 412-374- 4744
Kierownik ds. komunikacji zewnętrznej
e-mail: cassels@westinghouse.com
www.westinghousenuclear.com