Posiadłość Picassa sprzedana prezesowi Scepter Rayowi Withanage

L'Antre du Minotaure in Mougins, France (Photo: Business Wire)

MOUGINS, Francja--()--Mieszcząca się we francuskiej miejscowości Mougins przepastna posiadłość, a zarazem ostatni dom Pabla Picassa została sprzedana Rayowi Withanage - finansiście z Brunei. Nie ujawniono kwoty transakcji. Sprzedaż w oficjalnym komunikacie prasowym, który pojawił się w The Wall Street Journal, potwierdził burmistrz Mougins.

Mieszkający na Bermudach i w Londynie Rayo Withanage jest założycielem i prezesem Scepter Partners, banku komercyjnego specjalizującego się w finansowaniu inwestycji bezpośrednich niezależnych inwestorów. Ponadto jest on założycielem grupy BMB wraz z JW Księciem Abdulem Alim Yil Kabierem z rodziny królewskiej Brunei.

Sławna posiadłość L’Antre du Minotaure (Jaskinia Minotaura) powszechnie uchodzi za jedną z najwspanialszych nieruchomości na południu Francji.

Obejmująca ponad 3 hektary nieruchomość, w obrębie której znajdują się m.in. 500-letnie gaje oliwkowe, przeszła ostatnio kosztowny remont pod kierownictwem renomowanego architekta Axela Vervoordta. Jest to największa tego typu posiadłość w regionie.

Większość licznych pracowni Picassa znajdowała się w okazałym domu, w którym artysta mieszkał razem z żoną Jacqueline i jej córką Cathérine. Dom i ogrody, zaprojektowane osobiście przez Picassa, zachowały pierwotny wygląd i wystrój, w tym dzieła sztuki. Po śmierci na terenie nieruchomości Picasso zostawił dzieła sztuki warte ponad 1 mld dolarów.

Dom, zanim stał się własnością Picassa, należał do rodziny Guiness, a także zasłynął jako letnia rezydencja Winstona Churchilla, który namalował tam kilka obrazów. Początki budynku sięgają ponad tysiącletniego opactwa, a obecnie sąsiaduje on z Notre-Dame-De-Vie - jednym z najstarszych kościołów w regionie. Tutejsze ogrody cieszą się sławą w całej Francji. Znaleźć można w nich jedne z największych w Europie Glicynii, a także wyhodowany przez samego Picasso gatunek róż, który nie rośnie nigdzie indziej.

Nowy właściciel powierzy ten majątek miejscowym fundacjom w celach charytatywnych oraz na rzecz promocji sztuki poprzez wydarzenia, z których dochód zostanie przekazany na realizowane w Monako inicjatywy wspierające zrównoważony rozwój.

Ostatnim właścicielem posiadłości był holenderski przedsiębiorca z branży nieruchomości Tom Moeskops oraz BMB Alliance. Sprzedaż odbyła się w ramach restrukturyzacji grupy BMB, która wydzieliła część swoich aktywów, by utworzyć Scepter Partners. Transakcja została podpisana pod koniec ostatniego roku.

Rayo Withanage

Rayo Withanage jest założycielem i prezesem Scepter Partners. Z wykształcenia prawnik z dyplomem zdobytym w London School of Economics, Withanage stał na czele rozwoju działalności Scepter Partners, który stanowi konsorcjum kapitałowe rodziny i niezależnych inwestorów, w zakresie bankowości komercyjnej i inwestycji bezpośrednich. Wyższa kadra kierownicza Scepter pod przewodnictwem Anthony’ego Steainsa została wydzielona z grupy Blackstone w 2015 r. Mający siedzibę na Bermudach i biura w Nowym Jorku i Hong Kongu Scepter dysponuje aktywami dyskrecjonalnymi o wartości ponad 14 mld dolarów, a także został założony w celu pozyskiwania aktywów o wysokiej kapitalizacji. Główne przedmioty działalności Scepter to zasoby naturalne, infrastruktura, nieruchomości oraz media i telekomunikacja. Z pochodzenia Withanage jest Lankijczykiem i Portugalczykiem. Urodził się na Wyspach Fidżi, a dorastał głównie na Bermudach, w Nowej Zelandii i Brunei.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

KONTAKT:
Hill+Knowlton Strategies
Caleb Barnhart
tel. 212-885-0310
e-mail: caleb.barnhart@hkstrategies.com

Contacts

KONTAKT:
Hill+Knowlton Strategies
Caleb Barnhart
tel. 212-885-0310
e-mail: caleb.barnhart@hkstrategies.com