AHF Euroopa võõrustab HIV kiirtestide-alaseid konsultatsioone Tallinnas

TALLINN, Eesti--()--Teisipäeval, 21. juunil kogunevad HIV-vastase võitlusega tegelevad sidusrühmad, et hinnata AIDS Healthcare Foundation'i (AHF) viimase kuue aasta tööd: HIV kiirtestide kasutuselevõttu Eestis. Kuna väljatöötamisel on uued riiklikud plaanid HIV kiirtestide kasutuse ja riskirühmadele sellega seotud ravivõimaluste pakkumise suurendamiseks, hindavad AHF Euroopa ja tema Eesti partnerid, milline on olnud selle uudse vahendi mõju, mis võeti Eestis kasutusele aastal 2010, esimesel aastal, mil AHF Euroopa tegi koostööd Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku (EHPV) ja Tervise Arengu Instituudiga (TAI).

Teisipäev 21. juuni, 13.00 – 17.00
Park Inn by Radisson Central, Narva maantee 7c, 10117 Tallinn

AHFi kiiretestide mudel töötab: alates 2010. aastast on peaaegu 60 000 inimest Eestis teinud kiire, 60-sekundilise HIV-testi. Testi on lihtne ja mugav kasutada ning see aitab muuta testimise inimestele kergemini kättesaadavaks. Avalikud testimisüritused, testimine võõrutusravikeskustes, geiklubides ja kodutute öömajades on toonud kaasa selle vaatenurga muutuse, kuidas lahendada HIV-epideemia probleemi Eestis. Praeguseks on AHF investeerinud kiirtestimise programmi Eestis üle 1 miljoni euro. Sellest ajast alates on 1200 inimest saanud teada, et nad on HIV-positiivsed ja laiali on jagatud üle 1 miljoni tasuta kondoomi.

7. juunil peetud parlamendiistungil arutati mitmeid plaane, mille eesmärgiks on suurendada kiirtestide kasutamist. Muude teemade hulgas arutati võimalust anda mitte-meditsiinitöötajatele õigus kiirteste teha – millise soovituse andis ka WHO 2015. aasta juulis - ja raamistiku loomist perearstidele, et ka nemad saaksid kiirtestid kasutusele võtta, nii et need oleksid kättesaadavad kõigile, kes arsti külastavad. "Need on väga julgustavad plaanid," ütles Zoja Shabarova, AHF-i Euroopa osakonna juhataja. "Pärast seda, kui alustasime tööd Eestis, otsustas Eesti valitsus lisada HIV kiirtesti riiklikku testimisstrateegiasse. Me oleme tänulikud viimaste aastate viljaka koostöö eest ja me peame neid konsultatsioone, et arutada, kas on vajadust Eesti valitsuse ja kodanikuühiskonna sektori jätkuva toetuse järele."

"Selleks, et jõuda ambitsioonika eesmärgini kaotada HIV aastaks 2030, on Eestis veel palju vaja teha, peamiselt selleks, et jõuda riskirühmadeni, nagu seda on mehed, kes seksivad meestega, seksitöötajate ja narkootikumide tarvitajateni," ütles Anna Zakowicz, AHF-i Euroopa osakonna juhataja asetäitja. "Traditsiooniliste kanalite kaudu paljude inimesteni ei jõuta; me vajame uuendusi ja juurdepääsetavat ravisüsteemi." Kuigi uute HIV diagnooside arv on viimase kümne aasta jooksul oluliselt langenud, olles 2001. aastal 1474 ja 2015. aastal 291, saab vaid väga piiratud arv ravi vajavaid inimesi tegelikult ravi: Eestis elavast umbes 9000st HIV-positiivsest inimesest saab elupäästvat ravi kolmandik.

AHF Euroopa ja EHPV avasid 2013. aastal Narvas HIV kliiniku ning koostöös Ida-Virumaa Regionaalhaiglaga hakati 2015. aastal pakkuma HIVi-positiivsetele inimestele ravi. Narvas, kus epideemia on riigi suurim, saavad hinnanguliselt vaid 20% HIV-positiivsetest inimestest elupäästvat ravi, mida nad vajavad; sellel on hävitavad tagajärjed kohaliku kogukonna jaoks. Paljud patsiendid on uimastisõltlased, neil puudub stabiilne töökoht ja nad elavad ebastabiilses sotsiaalses keskkonnas. "See kogukond vajab tervikliku ravi mudelit, mis on kergesti kättesaadav ja hõlmab ka sotsiaalset ja vaimset abi," ütles Zakowicz. "Kui me mõistame seda ja lisame need õppetunnid poliitikatesse, suudame me saavutada tõelise muutuse."

Nii TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juht Aljona Kurbatova kui ka Anna Zakowicz AHF Euroopast esitavad uusi andmeid kiiretestimise kohta Eestis alates 2010. aastast. Arutelud keskenduvad riskikogukondade vajadustele, praegustele lünkadele HIV testimise korralduses ja tegevustele, mis on vajalikud nende probleemide lahendamiseks. Tervishoiuministeeriumi esindajana on kohal Anna Liisa Pääsukene.

Teave AHF-i kohta

AIDS Healthcare Foundation (AHF) on suurim mittetulunduslik HIV/AIDS tervisekaitse teenuste pakkuja Ameerika Ühendriikides. Käesoleval hetkel pakub meditsiinilist ravi ja/või teenuseid enam kui 650 000 isikule 36 riigis Ameerika Ühendriikides, Aafrikas, Ladina-Ameerika/Kariibi mere piirkonnas, Euroopas ja Aasias. Täiendavat infot saab aadressilt www.aidshealth.org, samuti meie Facebooki lehelt www.facebook.com/aidshealth, ja meie Twitteri-aadressilt: @AIDSHealthcare.

Selle teadaande originaaltekst on ametlik ja kaitstud autoriõigusega. Tõlge on tehtud vaid mugavusotstarbel. Teksti kasutamisel tuleb viidata originaaltekstile, kuna vaid see on õiguslikult kehtiv.

Contacts

AIDS Healthcare Foundation
Nina Schat, EL kodanikuühistkonna- ja turundusjuht
+31 629622437
või
Vaikus
Kadri Talva-Ots, projektijuht
+372 514 7917

Contacts

AIDS Healthcare Foundation
Nina Schat, EL kodanikuühistkonna- ja turundusjuht
+31 629622437
või
Vaikus
Kadri Talva-Ots, projektijuht
+372 514 7917