Delticom: Ostrzeżenie na wyświetlaczu

System monitorowania ciśnienia w oponach staje się obowiązkowy w nowych samochodach

HANOWER--()--Zbyt niskie ciśnienie w oponach oznacza niebezpieczeństwo dla kierowcy i jego pasażerów: nieszczelne opony stopniowo tracą powietrze, co może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto, nieprawidłowe ciśnienie w oponach prowadzi do wyższego spalania paliwa oraz szybszego zużywania się ogumienia. Tak zwany system monitorowania ciśnienia w oponach (SMCO) ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze oraz zapewnić oszczędność paliwa. Od 1-ego listopada 2014 roku system ten będzie obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowych samochodów zarejestrowanych w Unii Europejskiej (dotyczy pojazdów klasy M1).

Odwiedź warsztat, jeżeli tracisz ciśnienie

Aby opony samochodowe mogły zapewnić optymalną przyczepność, trzeba poświęcić im trochę uwagi. Zarówno wysokość bieżnika, jak i ciśnienie powinny być zatem regularnie kontrolowane. „Zalecamy sprawdzanie ciśnienia w oponach co dwa tygodnie. Z doświadczenia wiemy, że wielu kierowców tę czynność zaniedbuje”, mówi Philip von Grolman, specjalista ze sklepu oponytanio.pl. Wymóg instalowania SMCO w samochodach osobowych i kempingowych na terenie Unii Europejskiej powinien przyczynić się do poprawy sytuacji. Każdy spadek ciśnienia w oponach będzie natychmiast widoczny na wyświetlaczu na desce rozdzielczej. „Każdy niepokojący sygnał na wyświetlaczu powinien skłonić nas do natychmiastowej wizyty w warsztacie samochodowym, inaczej nasze bezpieczeństwo może być poważnie zagrożone”, podkreśla Philip von Grolman.

Większe koszty użytkowania

To dodatkowe zabezpieczenie zwiększa jednak koszty użytkowania auta. Samochody wyposażone w SMCO będą wymagały regularnego sprawdzania sensorów na stacjach montażowych – również podczas wymiany letnich na zimowe opony. Zamiast montowania opon samodzielnie w nowych samochodach, Philip von Grolman zaleca: „W związku ze skomplikowaną technologią urządzenia, namawiamy na wizytę w specjalistycznym warsztacie wyposażonym w odpowiednie narzędzia i oprogramowanie”. Kierowcy, których samochody wyposażone będą w SMCO powinni również unikać samodzielnych napraw ogumienia, na przykład używania sprayu na pęknięcia opony. Stosowanie chemicznych środków na pęknięcia może uszkadzać zarówno czujniki, jak i opony.

Porównanie różnych SMCO

Systemy monitorowania ciśnienia (SMCO) bezpośredniego i pośredniego: obie wersje mają swoje zalety i są chętnie stosowane przez producentów. W systemach monitorowania ciśnienia bezpośredniego czujniki zamontowane są przy każdej oponie. W efekcie uzyskuje się bardzo dokładne wyniki pomiaru, jednak wzrastają koszty wymiany ogumienia. W takim przypadku montaż nowych opon lub wymianę letnich na zimowe opony powinno się zostawić specjalistom. Systemy monitorowania ciśnienia pośredniego korzystają z zamontowanych już czujników, takich jak EPS czy ABS i mierzą ciśnienie na podstawie prędkości obrotowej opon. Pomiary takie są mniej dokładne, ale kierowcy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów przy wymianie opon. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.oponytanio.pl/TPMS-system-monitorowania-cisnienia-opon.html.

Pełna oferta ogumienia dostępna na www.oponytanio.pl oraz www.tirendo.pl, a także w sklepach firmy Delticom dla innych krajów.

Pozostałe sklepy internetowe w Polsce:

Dla klientów biznesowych: www.opony123.pl

Opony motocyklowe: www.moto-opony.pl

Testy opon: www.testopon.com

Więcej informacji o firmie dostępne na: www.delti.com

Contacts

Kontakt z Biurem Zarządu w Niemczech:
Delticom AG
Susanne Kindor-d’Unienville
Telefon: +49 511 93634852
E-mail: kindor@delti.com

Release Summary

Tak zwany system monitorowania ciśnienia w oponach (SMCO) ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze oraz zapewnić oszczędność paliwa.

Contacts

Kontakt z Biurem Zarządu w Niemczech:
Delticom AG
Susanne Kindor-d’Unienville
Telefon: +49 511 93634852
E-mail: kindor@delti.com