Badanie zaangażowania użytkowników aplikacji mobilnych wykazało, że reklama sytuacyjna zwiększa ich gotowość do zakupu

Przeprowadzone przez Kiip i IPG Media Lab badanie - w którym wykorzystano technikę facial coding, rozwiązania biometryczne oraz pytania ankietowe - wykazało, że system nagradzania w marketingu mobilnym jest skuteczniejszy niż banery reklamowe.

CANNES (Francja) oraz SAN FRANCISCO--()--Mobilna sieć reklamowa Kiip we współpracy z IPG Media Lab, oddziałem IPG Mediabrands, poinformowała dzisiaj o wynikach pierwszego w branży kompleksowego badania skuteczności reklamy sytuacyjnej. Najważniejsze jego wyniki zostały po raz pierwszy ujawnione podczas Międzynarodowego Festiwalu Reklamowego w Cannes przez partnera zarządzającego IPG Media Lab - Chada Stollera oraz dyrektora wykonawczego i współzałożyciela Kiip Briana Wonga. Badanie wykazało, że w porównaniu do tradycyjnych banerów, stosowanie nagród jako mechanizmu angażowania użytkowników w kluczowych momentach korzystania z aplikacji mobilnych stanowi silniejszy bodziec zachęcający ich do kupna i preferowania danej marki.

„Pozyskane przez nas dane wskazują, że dzięki systemowi nagradzania, marki docierają do klientów w chwilach, gdy są oni najbardziej zadowoleni, skupieni i zaangażowani. Korzystając z naszej wiedzy dotyczącej efektywnego marketingu w mediach mobilnych, firmy mogą jeszcze skuteczniej docierać do świadomości klientów poprzez nowatorskie a zarazem sprawdzone działania” - mówił Stoller.

„Dane mówią same za siebie - system nagradzania stanowi w marketingu mobilnym lepsze rozwiązanie niż banery reklamowe. Pomysł Kiip pozwala osiągnąć wymierne rezultaty, jeśli chodzi o wzbudzanie u klientów zamiłowania do marki, bowiem reklama pojawia się w określonym momencie i kontekście, gdy użytkownicy wykazują największe zaangażowanie i receptywność. Dane te stanowią jak dotąd najpoważniejszy dowód skuteczności naszego modelu marketingu sytuacyjnego i powinny skłonić każdego zwolennika banerów reklamowych do poważnego zastanowienia się nad zmianą strategii reklamy mobilnej” - mówił Wong.

W zakończonym badaniu obejmującym 1 344 klientów, w którym wykorzystano najnowocześniejsze techniki biometrii i kodowania mimiki twarzy (ang. facial coding), oceniono wpływ różnych reklam mobilnych i reakcje na nie respondentów w chwilach, gdy osiągają oni jakiś istotny cel podczas korzystania z aplikacji. Celem badania było dokonanie oceny:

  • emocji użytkowników aplikacji w trakcie osiągania jakiegoś celu oraz ich intensywności;
  • tego, na ile reakcja użytkowników aplikacji na nagrody jest korzystniejsza niż reakcja na same reklamy;
  • świadomości marki;
  • preferencji i postrzegania marki;
  • gotowości do kupna.

Momentem osiągania celu może być na przykład skreślenie jakiegoś punktu na liście rzeczy do zrobienia, uzupełnienie dziennika treningowego, tworzenie listy utworów muzycznych, zapisywanie w zakładkach nowego przepisu lub przejście do następnego poziomu w grze. Nagrody na potrzeby badania przekazane zostały przez firmy z branży rozrywkowej, pakowanych towarów konsumpcyjnych i motoryzacyjnej.

Nagrody zwiększają gotowość do kupna

Badanie wykazało, że marka, która w odpowiednich momentach oferuje użytkownikom aplikacji mobilnych nagrody, ma o wiele większe szanse na pozyskanie klientów niż marka, która w swojej strategii pozyskiwania klientów opiera się na banerach reklamowych.

  1. Gotowość do kupna - dzięki nagrodom gotowość do kupna wzrosła o 82%, podczas gdy banery przyniosły jedynie 6% wzrost tego wskaźnika. Nagrody sytuacyjne wykazują zatem 14 razy większą skuteczność w podnoszeniu gotowości do zakupu.
  2. Powszechna atrakcyjność - system nagradzania pozwalał osiągnąć większą gotowość do kupna niż w przypadku banerów reklamowych, niezależnie od charakteru aplikacji (motywująca, gra) ani branży, do którego dana marka należała (np. pakowane produkty konsumpcyjne, motoryzacja, rozrywka).

Pozytywny wpływ nagradzania na preferowanie marki

Badanie wykazało, że nagrody są skuteczniejsze niż banery reklamowe pod względem różnych parametrów marki.

  1. Postrzeganie marki - nagrody wykazały większą skuteczność we wzmacnianiu wszystkich cech marki (np. jakość marki czy szacunek do niej) we wszystkich zbadanych scenariuszach. Przykładowo przyczyniły się do wzrostu szacunku do marki o 14%, podczas gdy banery reklamowe obniżyły go o 7%.
  2. Pamięć i preferowanie marki - mimo że banery dawały lepsze rezultaty niż nagrody w zakresie pamięci marki, badanie pokazało, że w ostatecznym rozrachunku szkodziły marce, obniżając preferencję o 6%, przy czym nagrody podnosiły preferencję tej samej marki o 10%.

Całe sprawozdanie z badania dostępne jest pod adresem: http://labt.ag/1mSnwHt

Kiip

Kiip zmienia sposób komunikacji marki się z klientami, dzięki wprowadzeniu systemu nagród sytuacyjnych, które przyznawane są użytkownikom aplikacji mobilnych, gdy ci, korzystając z nich, osiągają jakiś cel. Jest to nowatorskie podejście do marketingu, dzięki któremu pozytywne emocje, jakie łączą użytkowników, deweloperów i reklamodawców, stają się katalizatorem zaangażowania klientów i ich zainteresowania marką. Spółka jak dotąd zgromadziła 15,4 mln dolarów funduszy, współpracując m.in. z takimi podmiotami jak Hummer Winblad, Relay Ventures, True Ventures, Verizon Ventures, Digital Garage czy IPG.

IPG Media Lab

IPG Media Lab jest nie tylko think-tankiem i miejscem, w którym teoria sprawdzana jest w praktyce, ale i katalizatorem zmian. Korzystając z naszego doświadczenia, zasobów i usług konsultingowych, stworzonych by przynosić wymierne rezultaty, poszerzać wiedzę i opracowywać skuteczne strategie, agencje i operatorzy medialni zyskują umiejętności pozwalające im korzystać z możliwości, jakie niosą za sobą nowoczesne rozwiązania komunikacyjne. IPG Media Lab należy do IPG Mediabrands, gałęzi spółki IPG, która zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami i inwestycjami w branży mediów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ipglab.com albo na Twitterze @ipglab.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym/sporządzono wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Kiip Public Relations
Katy Kenealy
tel. 801-828-6056
e-mail: katy@methodcommunications.com
IPG Mediabrands/IPG Media Lab
RachaelWolfson
tel. 212-883-4749
e-mail: Rachael.wolfson@mbww.com
Daniel Friedman
tel. 212-883-4780
e-mail: Daniel.friedman@mbww.com

Contacts

Kiip Public Relations
Katy Kenealy
tel. 801-828-6056
e-mail: katy@methodcommunications.com
IPG Mediabrands/IPG Media Lab
RachaelWolfson
tel. 212-883-4749
e-mail: Rachael.wolfson@mbww.com
Daniel Friedman
tel. 212-883-4780
e-mail: Daniel.friedman@mbww.com